YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Yaşındaki çocuk seçim vaatlerini hayata geçirdi
12 Yaşındaki çocuk seçim vaatlerini hayata geçirdi
12 Haziran 2015 20:15
Mardin'de 7'inci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Ahmet Can Aksöz, sınıf temsilcisi seçilince verdiği sözü unutmayarak okuluna mescit yaptırdı. Mescit derslik dün törenle açıldı.

Ahmet Can Aksöz'ün işadamı babasının desteğiyle 20 bin liralık harcamayla, okulun bir bölümü 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Uygulama Dersliği, Mescit ve Kütüphane' olarak düzenlendi. Mescit derslik dün törenle açıldı.

Midyat İlçesi'ne bağlı Gelinkaya Beldesi'nde 259 öğrencili Gelinkaya Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Ahmet Can Aksöz, geçen Kasım ayında yapılan okul temsilciliği seçimi sırasında, kazanması halinde okula mescit yaptıracağını vaad etti. Okul temsilciliği seçimlerini kazanan Aksöz, işadamı babası İbrahim Aksöz'ün destekleriyle 20 bin liraya malolan, 40 öğrencinin aynı anda namaz kılabileceği mescit, abdest alma bölümü ve kütüphane bulunan mescit derslik tamamlandı.

'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Uygulama Dersliği, Mescit ve Kütüphane'nin dün yapılan açılış törenine İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, İlçe Müftülük Vaizi İdris Yıldız, Okul Müdürü Murat Bilgin, Okul Aile Birliği Başkanı Abdullah Öztaş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR VEKİLİ: EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Açılış öncesi konuşan Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Abdulkadir Altay, ibadet hakkının anayasal bir hak olduğunu belirterek, "Burada bir mescitin açılışındayız. Okul temsilcisi öğrencimiz, okul temsilciliğine aday olduğu dönemde, böyle bir projenin sözünü vermiş ve bu projesini gerçekleştirmek üzere kaynağı bulmuş. Öncelikle kardeşimizi, öğrencimizi kutluyorum. Burada öğrencilerimizin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde almış oldukları eğitimleri uygulama fırsatı bulacaklar. İbadetlerin eskiden merdiven altı yapıldığı yerlerden, günlerden bugünlere bizleri getiren Allah'a hamd olsun. Şimdi çocuklarımız daha temiz bir ortamda, hem ibadetlerini gerçekleştirecekler, hem de mescit içerisinde kurulan kütüphanede kendilerini geliştirecekler, dini bilgilerini artıracaklar. Bu bizleri mutlu etti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

OKUL MÜDÜRÜ: MERDİVEN ALTI BÖLÜM KULLANILMIYORDU

Gelinkaya Ortaokulu Müdürü Murat Bilgin de, okulun kullanılmayan bir bölümünün mescit haline getirildiğini ifade ederek, "Eskiden merdiven altı olan bir bölümdü burası. Şimdi mescit olarak kullanılacak. Bu sayede öğrencilerimize ve emeği geçen herkese hayırlı olsun. Herkesin hayrını Allah kabul etsin. İç kısımlarını biz kartonpiyer yaptık. Asma tavan yapıldı. Abdest alma yerleri yapıldı. Kanalizasyon sistemi kuruldu. Termosifon takıldı, kapı ve pencereler değiştirildi. Kütüphane rafları yapıldı. Duvarlara fayans döşendi. Yaklaşık 20 bin lira civarında bir masraf yapıldı" diye konuştu.

Mesciti yaptıran 7'nci sınıf öğrencisi Ahmet Can Aksöz ise, işadamı babası İbrahim Aksöz'ün katılmadığı törende yaptığı kısa konuşmada, verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını kaydederek, "Aday olduğumda mescit yapacağıma söz vermiştim. Şimdi sözümü tutuyorum. Mescitin açılışını yaptık bugün, hayırlı olsun" dedi.

AÇILIŞ KURDELESİNİ BİRLİKTE KESTİLER

Konuşmaların ardından giriş kapısı desenli olan Midyat katori taşından yapılan mescidin açılış kurdelası İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Abdulkadir Altay, Müftülük Vaizi İdris Yıldız, Okul Aile Birliği Başkanı Abdullah Öztaş ve okul öğrenci temsilcisi Ahmet Can Aksöz tarafından birlikte kesildi.

Mescitte ezanın okunmasının ardından davetliler, öğretmen ve öğrenciler birlikte öğle namaz kılıp, dua etti. Namazı Müftülük Vaizi İdris Yıldız kıldırdı. Yapılan ikramların ardından açılış sona erdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler