YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 saatte 11 sarsıntı meydana geldi
12 saatte 11 sarsıntı meydana geldi
25 Kasım 2013 13:24
Merkez üssü Bolu'nun Ulumescit köyü yakınları olan 4,8 büyüklüğündeki depremin ardından 12 saatte 11 sarsıntı meydana geldi.

Dün gece 22.49'daki deprem sonrasında merkez üssü Ericek, Muratlar, Yayladınlar, Afşar, Tarakçı ve Bunus köyleri olan 1,8 ila 3,7 büyüklüğünde 11 sarsıntı oldu.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4,8 büyüklüğündeki depremin ardından 112 Acil Servis ekiplerinden yardım isteyen 14 kişi arasında panik nedeniyle düşerek hafif yaralananlar bulunduğunu söyledi.

"Bu deprem, bütün ekipler için tatbikat gibi oldu" diyen Özçimen, şöyle konuştu:

"Medeni bir ülkede 4,8 büyüklüğündeki depremden sonra insanların hiç paniklememesi gerek. Bu tür depremler depremselliği yüksek, bizim gibi ülkelerde sıradan olaylardır. Kentsel dönüşümü tamamladığımızda, binaları Deprem Yönetmeliği'ne uydurduğumuz zaman 7 büyüklüğündeki depremlerde bile normal hayatımızı sürdüreceğiz. 1999 yılından sonra yapılan binalarda böyle bir korku yok. Diğer binalar da kontrolden geçirilerek yenilenmeli. 'Binamız sağlam mı' diye insanların kafasında soru olmaması gerek. Depremler olacaktır. Önemli olan depremler olduktan sonra hayatın devam etmesi. Bunun için de alt ve üstyapılar ile binaların sağlam olması gerek."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler