YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 yıldır bitmeyen dram
11 yıldır bitmeyen dram
29 Nisan 2010 16:26
Askere gönderdikleri oğullarından 11 yıldır haber alamıyorlar.

Antalya'nın Alanya ilçesinde davullu zurnalı olarak 11 yıl önce askere gönderdikleri oğullarından hala haber alamayan ailenin dramı yürekleri dağlıyor.

Oğulları Muhittin Özsüren ile en son Edirne'nin Keşan ilçesi Gelibolu Orduevi'nde asker iken telefonla görüştüklerini anlatan aile, o günden bu yana bir haber alamıyor. Çocuklarının ne öldüğünden ne de yaşadığından emin olan acılı anne ve baba, askeri ve sivil yetkililerin bu durumu açığa kavuşturmasını istiyor.

"Çocuğumuz vatan uğruna şehit olsaydı bu kadar üzülmezdik." diyen baba Yaşar Özsüren (56), oğlunun kişisel eşyalarının dahi teslim edilmemesinin kendilerine şüphe uyandırdığını ifade etti.

İddiaya göre, 1998 yılında yaşanan bu acı olay şöyle gerçekleşti: Kayıp asker Muhittin Özsüren, 78/1 tertip olarak Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki acemi birliği 2'nci Sürücü Er Eğitim Taburu'na teslim oldu. Özsüren, acemi birliğini tamamladıktan sonra 10 gün izin alarak Alanya'daki ailesinin yanına geldi. İzin bittikten sonra Edirne'nin Keşan ilçesine giderek usta birliğine katıldı.

Özsüren, bir süre sonra Gelibolu Orduevi'nde garson olarak görevlendirildi. Babasının işyerine telefon açan Özsüren, yeni görev yerinde rahat olduğunu ve kendisine para yollamalarını istedi. Baba Yaşar Özsüren (56) aynı gün oğluna para yolladı. Aradan birkaç gün geçmesine rağmen parayı alıp almadığına dair oğlu aramayınca Baba Özsüren, 29 Ağustos 1998 tarihinde orduevini aradı. Askeri yetkililerden çocuğuyla görüşmek istediğini söyleyen Baba Özsüren, Muhittin'in firar ettiği haberiyle şok oldu.

Acı haber üzerine baba Yaşar Özsüren, Gelibolu'ya giderek komutanlarla görüştü. Burada astsubay Başçavuş İlhan Ç.'nin kendisine Muhittin'in "Ölümden, dirimden kimse sorumlu değildir." yazısı bir not bıraktığını söylediğini anlattı. Komutanlardan bazıları oğlunun intihar ettiğini bazıları ise firar ettiğini söyleyince Özsüren, çelişki üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı, ailenin şikayeti üzerine soruşturma başlattı. 30 Kasım 1998 tarihinde açılan soruşturma Muhittin Özsüren'in firar ettiği kanaatine varılarak takipsizlik kararı ile sonuçlandı. Bunun üzerine baba Özsüren, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na dilekçe göndererek çocuklarının bulunmasını istedi. Yetkili birimlerden aileye dilekçe alındı yazısı geldi. Ancak aradan 11 yıl geçmesine rağmen kayıp asker bulunamadı. Askerin ailesi çocuklarının yazdığı son mektup ve resimleriyle 11 yıldır avunuyor.

Firar ettiği söylenen oğlunun kişisel eşyalarının kendilerine teslim edilmediğine dikkat çeken Baba Yaşar Özsüren, "Eğer oğlum firar ettiyse neden askeri yetkililer beni arayıp soruncaya kadar bize haber vermedi?" diye sordu. "Oğlum dağda şehit olsaydı yüreğim bu kadar yanmazdı." diyen Özsüren, "Benim çocuğumun ölüsü de dirisi de kayıp. Ben ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğumuz öldüyse ölüsünü versinler. Nerdeyse çıksın. 11 yıldır yüreğimize taş bağladık. Ne yapacağımızı şaşırdık. Allah için bize yardımcı olsunlar." diye feryat etti.

Televizyonlarda çıkan şehit haberlerini izleyince acılarının tazelendiği anlatan anne Aysel Özsüren de, "Oğlum şehit olsa, öldü; 'Allah'ın yazısı der' geçerdik. Ne olduğu belli değil. Nereye kadar bekleyeceğiz? Oğlumuzla sorunumuz yoktu. Firar etmiş olsaydı 11 yıl içinde bir kere bizi arardı. Ölü olsa bir gün ağlarız. Ben her gün ağlıyorum. Böyle olsun diye oğlumu askere göndermedim. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu finallerini izlemek için Alanya'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e oğlunun durumunu anlatan bir not verdim. Ondan da sonuç alamadım." diye konuştu.

yazık olmussss
 // isminur özsüren
Yazıkkkkkk basbakan kendi oğlunu daa gönderse yaa askere ......
21 Mayıs 2010 09:34
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler