YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 işçi ölümden döndü
10 işçi ölümden döndü
12 Aralık 2010 21:25
Düzce'de kar yağışı nedeniyle 2 gündür ormanda mahsur kalan 15 kişiden 10'u kurtarıldı.

Düzce'de yoğun kar yağışı nedeniyle ormanlık alanda mahsur kalan, mevsimlik orman işçileri ve ailelerinden oluşan 15 kişiden 10'u, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Düzce Orman Müdürlüğü ve vatandaşlarca kurtarıldı. Bölgedeki diğer 5 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, mevsimlik orman işçileri ve ailelerinden oluşan 15 kişi, kentte iki gün önce başlayan kar yağışı nedeniyle Cumayeri ilçesine bağlı Dededüzü köyü Çam Dağı mevkisinde mahsur kaldı.

Cep telefonuyla köy muhtarına ulaşan işçiler, yardım istediler. İşçilere kendi imkanlarıyla ulaşmaya çalışan muhtar, telefon irtibatının kesilmesi üzerine durumu Düzce Köylere Hizmet Götürme Birliği ekiplerine bildirdi.

Ekipler, yaklaşık 2 gündür kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı ormanlık alandaki barakalarında mahsur kalan işçileri kurtarmak için sabah saatlerinde çalışma başlattı.

Kapanan orman yolunu açmaya çalışan Köylere Hizmet Götürme Birliği ekipleri, gün boyu işçilere ulaşmaya çalıştı. Çalışmalara akşam saatlerinde İl Genel Sekreteri Kenan Üstünel ve Köye Yönelik Hizmetler İl Müdürü Mustafa Erez de katıldı.

Akşam saatlerinde güçlükle işçilerin bulunduğu bölgeye ulaşan ekipler, donma tehlikesi yaşayan 10 kişiyi kurtardı.

Donmak üzereyken bulunan Bülent Aygün, Gülden Aygün, Hüseyin Aygün, Meryem Aygün, Ali Aygün, Döne Aygün, çocuklar Emirhan Aygün, Taner Aygün, Eren Aygün ve Gazel Aygün, orman işletmesine ait arazi aracıyla Dededüzü köyünde bir vatandaşın evine getirildi.


-''DONUP ÖLECEKTİK''


Kurtarılan vatandaşlardan 3'ü, sağlık durumlarının iyi olmaması nedeniyle ilçe merkezine yakın bir bölgedeki sağlık ocağına kaldırıldı.

Soğuk nedeniyle güçlükle konuşan orman işçisi Bülent Aygün, AA muhabirine, Mersin'den Düzce'ye çalışmak için geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

''Kar aniden bastırdı. Her yeri aradık. 'Çadırlarımız göçtü. Bizi buradan kurtarın' dedik. 2 gündür geceleri biz erkekler olarak uyumadık. Çevreden topladığımız odunlarla ateş yaktık. Yaşamaktan ümidimizi kesmiştik, öleceğiz diye düşünüyorduk. Çok zor anlar yaşadık. Kendim gelmeye çalıştım. Kepçeyi görene kadar 500 metre karın içinde yürüdüm. Kimsenin geleceğinden umudu keserek eşim ve çocuklarımızı sırtımıza bağlayarak yürümeye başladık. Uzunca bir süre yürüdükten sonra eşimin ayaklarındaki çizmeler kara saplandı. Çizmeleri çıkaramadık. Ben ayağımdaki botları çıkararak eşime verdim. Çıplak ayakla yürümeye devam ettim. Ayaklarım dondu, düştüm yürüyemez oldum. Kalkamadım. O anda da kurtarma ekipleri geldi. Biraz daha gelmeseler donup, ölecektik.''

İl Genel Sekreteri Kenan Üstünel, ihbarın kendilerine gece yarısı yapıldığını ve sabahın ilk ışıklarıyla kurtarma çalışmasına başladıklarını bildirerek, ''İhbarın alınmasının ardından bölgeye grayder ve kurtarma ekibi sevk edildi. Ancak ekipler yoğun kar yağışı nedeniyle işçilerin mahsur kaldığı bölgeye ulaşmakta zorlandı'' dedi.

Olay yerinde kalan diğer 5 kişinin kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Üstünel, ''Kalan işçilere 5-6 saat içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz. 1 metrenin üzerinde karın yağdığı Dededüzü köyü yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Kurtarma çalışmalarının devam ettiği esnada yolda bir de heyelan meydana geldi. Ulaşıma tamamen kapanan yol, ekiplerimizin çalışmaları sonucu tekrar açıldı'' diye konuştu.

Üstünel, bölgede kalan diğer 5 kişinin durumlarının iyi olduğunu, ekiplerin kurtarma çalışmalarına devam ettiğini bildirdi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler