YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'1 ton ölü balık' şok etti
İskenderun Körfezi'ndeki balık ölümleri korkutuyor
'1 ton ölü balık' şok etti
21 Eylül 2010 / 17:45 Güncelleme: 21 Eylül 2010 / 17:45

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde av sezonunun açılmasıyla iyi bir sezon yaşayacaklarını umut eden balıkçılar, balık ölümleri karşısında şaşkına döndü.
       

İskenderun Demir Çelik Fabrikası açıklarında sabah saatlerinde yaklaşık 1 ton ölü balığın görülmesi zehirli atık şüphesini artırdı. 1988 yılından bu yana Dörtyol'un Payas beldesinde balıkçılık yapan Mustafa Akat, sabah saat 05.00 sıralarında körfez açıklarında çok sayıda balık ölüsü ile karşılaştığını ve durumu İskenderun Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ilettiğini söyledi.
       

Akat, "Balık bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bir de sabah avlanma dönüşü liman önünde yaklaşık 1 ton ölü balıkla karşılaştım. Durumu Sahil Güvenliğe bildirdim. Körfezdeki bu kirliliğin önüne geçilmesi gerekir." dedi.
       

Balıkçı Mustafa Akat Kaya, denizde Lagos, Mercan ve Çırpan gibi balık türlerinin öldüğünü belirterek; "Deniz üzerinde gözle görülür bir kirlilik var. Ama ölenlerin büyük bölümü taban balığı. Bu da deniz tabanında da ciddi bir kirlilik olduğunu gösteriyor. Yetkililerden inceleme başlatarak kirliliğin kaynağını bir an evvel bulmalarını istiyoruz." diye konuştu.
       

Denizden çok sayıda ölü balık çıkartılırken olay yerine gelen İskenderun Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri balık ölümleriyle ilgili tahkikat başlattı. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler