YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 Eylül'de Vira Bismillah...
1 Eylül'de Vira Bismillah...
16 Ağustos 2011 09:51
Karadeniz'e kıyısı bulunan Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde balıkçılar, '''Vira Bismillah'' diyebilmek için umut ve heyecanla 1 Eylül'ü bekliyor

İğneada'da balıkçılar, teknelerine ve ağlarına bakım yaparak, sezona hazırlanıyor. Balıkçıların limanda umut ve heyecanla süren hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

İğneada'da 40 yıldır balıkçılık yapan Veysel Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknelerde son rötuşların yapıldığını ve sezondan çok umutlu olduklarını söyledi.

Karadeniz'de balık bolluğu yaşandığını ifade eden Sağlam, balık bolluğunun sinyallerini şimdiden aldıklarını kaydetti. Tekne bakımlarının yanı sıra ağlarını da onardıklarını bildiren Sağlam, gelişen teknolojinin balıkçıları tedirgin ettiğini vurguladı.

Büyük teknelerin sonar cihazıyla avlandıklarını anlatan Sağlam, şöyle devam etti:

''Büyük tekneler sonar cihazları ve büyük ağlarla avlanıyorlar. Bu da bizim gibi küçük balıkçıları olumsuz etkiliyor. Büyük tekneler bizleri korkutuyor. Şuanda hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Son 10 yılın en iyi balıkçılığını bu sezon yapacağız. Geçen yıl balıkçılık biraz kötüydü. Ancak masrafımızı kurtarabildik. Bu yıl inşallah borçlar kapatılacak, balıkçıların da yüzü uzun bir aradan sonra ilk kez gülecek.''

8 metrelik balıkçı teknesinin çürüyen tahtalarını onaran Cumali Durmaz da denizde balığın bol olduğunu, diğer bir balıkçı Suat Yorulmaz ise severek yaptıkları balıkçılığın bu sezon yüzlerini güldürmesi için dua ettiğini söyledi.

İğneada Limanında 75 kadar balıkçı geçimini denizden sağlıyor.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler