YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zor durumdakinin halinden bebekler bile anlıyor!
Zor durumdakinin halinden bebekler bile anlıyor!
13 Haziran 2013 12:13
Japon araştırmacıların yaptığı bilimsel bir araştırma, 10 aylık bebeklerin zor durumda kalanlara yakınlık duyduğunu ve bunu sözlü olmayan yollarla ifade edebildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, geometrik şekillere yönelik hedef ve amaç belirleyebilen bu yaş grubundaki bebeklerin, saldırganlığa verdiği tepkiyi görmek amacıyla hareketli geometrik şekillerin yeraldığı bir video ekranından yararlandı.

Deney sırasında bebeklere, sarı bir küpe saldırarak parçalayan mavi bir topun görütülerini gösteren araştırmacılar, bebeklerin her seferinde mavi top yerine, saldırıya uğrayan kurban durumundaki sarı küpe yönelerek ulaşmaya çalıştığını gözlemledi. Mavi top ile sarı küpün rollerini değiştiren ve görüntülere saldırgan olmayan nötr bir şekil de ekleyen araştırmacılar, bebeklerin yine de kurban durumundaki şekli tercih ettiğini belirledi. Araştırmacılar bu davranışın, bebeklerin kurban durumundaki şekli tercih etmesinin nedeninin, saldırgan roldeki şekilden korkmasından kaynaklanmadığını gösterdiğine işaret etti.

Araştırma görevlisi, gelişim psikolojisi uzmanı Yasuhiro Kanakogi başkanlığındaki Kyoto Üniversitesi ve Toyohashi Teknoloji Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı bilimsel araştırma "PLOS ONE" adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Bilim adamları, araştırmanın sonuç bölümünde gözlemlerine dayanarak yaptıkları değerlendirmede, "On aylık bebekler, etkileşim halindeki kurban ve saldırganların rollerini değerlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu değerlendirmeye dayalı olarak zor durumda olanlara gelişmemiş seviyede bir yakınlık hissediyor. Bu basit tercih, onların daha sonraki yaşamlarında tamamen gelişmiş, zor durumdakine yakınlık duyma davranışı için bir dayanak oluşturabilir" ifadesine yer verdi.

 

AA

13:49
 // Kediler de biliyor
Hiç unutmam (3 yaşındaki hatıraları unutmayan adamım) evde yapayanlız karın ağrısından ağlıyorum. O yaşlarda konuşulan her kelimeyi anlıyorum ama henüz konuşma yetimi kazanmamışım. Anam işte, büyüklerim okulda, babam ise hayırsız. Konuya gelelim: derin derin acı içinde ağlıyorum, ayrıca kendi halime de acıyıp, ağlamam katmerleniyor. Bizim kedi dışardan koşa koşa gelip, önce bir şeyler mırıldandı 'mıkmıkmık' diye alışılmadık bir ses idi. Sonra aniden kucağıma atladı. Yüzünü, yüzüme sürdü. Ağlamam durmuş, acımı unutmuştum. Bunu roman kıvamında yazardım ama karakter sınırı işte....
13 Haziran 2013 13:49
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler