YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zigana'ya kar yağdı
Zigana'ya kar yağdı
17 Nisan 2013 22:25
Doğu Anadolu’yu Doğu Karadeniz’e bağlayan Zigana Dağı kar yağdı.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında yer alan Zigana Dağı geçidinde öğleden sonra başlayan kar yağışı Gümüşhane-Trabzon karayolunun kenarlarında 7 santimetreye ulaştı. Bin 702 metre uzunluğundaki Zigana Tünelinin Trabzon çıkışında daha etkili olan yağış, tarihi yol üzerindeki iki bin 50 metre rakımlı eski Zigana geçidinde ise 10 santimetreyi buldu.
  
Tünel çıkışında yıllardan beri dinlenme tesisi işleten Aydın Çolak, kar yağışının öğlene doğru başladığını belirterek, trafikte herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.
 
“Burası Zigana Dağı” tespitinde bulunan Çolak, “Eskiden derlerdi ‘Korkma Mart’ın kışından, kork Abrelin beşinden’ derdiler. Bugünde aynısı oldu. Kış gibi kar yağdı bugün.” dedi.
  
Tarihi yol üzerinde bulunan 2 bin 50 metre rakımlı Zigana geçidinde tesis işleten Osman ve Savaş Özgün ise havanın sabah saatlerinde güneşli olduğunu, öğleden sonra ise yağış, dolu yağışı ve ardından kar yağışının başladığını ve 10 santimetreye ulaştığını söyledi.
 
Üç gün önce doluyla karışık yine kar yağdığını, önceki yıl aynı günlerde de kar yağışının olduğunu hatırlatan Osman ve Savaş Özgün, “Bahar mevsiminde Zigana'da ara ara kar yağışı olur zaten. Üç gün önce de doluyla karışık kar yağmıştı. Eskilerimizin dedikleri hep çıkıyor. Korkma Mart’ın kışından, kork Abrilin beşinden ifadesi aynen doğrudur. Eski takvime göre denilen tarihteyiz. Hatta eskiden büyüklerimiz güneşin batışından ertesi günkü havayı tahmin edebilirdiler.” dedi.
 
Karayolunun etkilenmediği yağışın ardından yetkililer yolda yüksek şevlerden düşebilecek kaya ve toprak parçalarına karşı sürücüleri uyardı.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler