YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zehirli olan sadece ayakkabılar değil!
Matraş Deri Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Matraş ile Matraş’ı konuşmak üzere buluştuk, ama konu döndü dolaştı son günlerin en büyük tartışmalarından biri olan zehirli ayakkabı mevzuuna geldi.
Zehirli olan sadece ayakkabılar değil!
07 Aralık 2014 / 12:18 Güncelleme: 07 Aralık 2014 / 12:24

Matraş Deri Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Matraş ile Matraş’ı konuşmak üzere buluştuk, ama konu döndü dolaştı son günlerin en büyük tartışmalarından biri olan zehirli ayakkabı mevzuuna geldi. Aynı zamanda Deri Sanayicileri Derneği ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı da olan Matraş, sektörün nabzını da en iyi tutan isimlerden biri.

İşte sohbetimizden öne çıkan başlıklar ve Matraş’ın dikkat çektiği tehlikeler:

-Zehirli ayakkabıların ortaya çıkması sizi şaşırttı mı, yoksa bu konu herkesin tahmin ettiği bir gerçeğin gün yüzüne çıkması mı?

Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Bakın, Kasım 2007’de halk pazarlarına gittik, rastgele örneklem seçip akredite laboratuvarlarda test ettirdik. Hepsi zehirli çıktı. İktidarsızlıktan tutun kansere kadar 38 çeşit kansere sebep olduğunu raporlarla anlattık. 2011’de yine yaptık, yine hepsi zehirli çıktı. Biz bunu ilk bağırmaya başladığımız zaman, 2007’lerde ithalat 300-350 milyon dolar seviyesindeydi, ama hızla artıyordu. Her sene yaptık bu açıklamayı. Yaptıkça da arttı zehirli ayakkabı olayı. Biz her sene ‘Bunlar zehirlidir, düşük yapar, iktidarsızlık yapar, kanser yapar’ dedik. Her gün ayağınızda olan, cildinize temas eden bir şey ayakkabı

“Korkutmak istemeyiz ama tehlike büyük”

-Siz bütün ithalatın zehirli olduğunu mu varsayıyorsunuz?

Biz Uzakdoğu menşeli olan, yani ithalatın yüzde 80’lik kısmından bahsediyoruz. Bu tür ürünlerin en az yarısı zehirli. Bunlar markasız, pazarlarda satılıp deri zannedilen ürünler.

-Verdiğiniz rakamlardan şu çıkıyor: Ayakkabı pazarının yüzde 50’si ithal, bunun da yüzde 80’i Uzakdoğu menşeli. Bunların yarısı da zehirli diyorsunuz, yani pazarın yüzde 20’si zehirli mi?

Rakamlar bunlar. Pazardaki 5 ayakkabıdan 1’i zehirli deyip insanları korkutmak istemeyiz. Ama Uzakdoğu’dan gelenlerin çoğu markasız zaten, bunlar kanserojen ihtiva ediyor.

-Şimdi denetimlerin yeniden kamu tarafından yapılacağı belirtiliyor, bu, bu tür vakaları azaltır mı?

Bu gelişme, taramaların daha ciddi olacağının, gözden kaçmayacağının, daha bilinçli hareket edileceğinin bir göstergesi. Umarız etkin denetim olur.

Erdal Matraş, tehlikeli kimyasal madde içeren ayakkabıların iktidarsızlık, düşük, 38 çeşit kanser gibi pekçok soruna yol açtığını tespit ettiklerini söylüyor.

Cep ve tablet kılıfları daha riskli

- Zehir tehlikesi başka ürün gruplarında da var mı?

Cep telefonu kılıflarında da benzer bir sorun olduğunu düşünüyoruz. 18 milyon akıllı telefon, 2 milyon da tablet var Türkiye’de. Elimizde olan bu ürünlerin kılıflarının daha sağlıklı olması gerekir. Elektronik kılıf tarafında yoğunlaşıyoruz bu aralar. Turkcell ile işbirliği başlattık. Çok kolay değil, deri, sağlıklı kılıfa geçilmesi. Şu anda yeni başladık, 10 noktada varız

- Ayakkabıya gelen ek vergiye karşılık bir üretim yatırımı gelir mi?

Olacak, mesela şu an daha organize imalatlar planlanıyor. Teşvik sisteminden de yararlanan imalatlar olacak. Fikir şu: 5. ve 6. teşvik bölgelerinde ayakkabı sanayii bölgeleri kurularak üretimi hızlandırmak istiyoruz. Kümelenme gibi, sanayi sitesi gibi düşünün.

- Kim önayak oluyor bu organizasyona?

Üzerine görev düşen STK’lar yakında bunun açıklamasını yapacak. Biz de bir parçasıyız. Önce bir pilot ilde bunu yapmak lazım, sonucunu görünce önü çok açık bir proje diye düşünüyorum.

"Şuursuz seviyede hizmet veriyoruz"

- Matraş olarak mağaza sayısını artırma düşünceniz yok mu?

Çok keskin bir grafikle büyümeyi istemiyoruz. Bu bizim tercihimiz. Biz müşterinin olabildiğince uzun süre ürünü kullanmasını istiyoruz, aradan 15 sene geçse de tadilatını yapıyoruz, dikiş yapıyoruz, boyuyoruz, o insanın o ürünü kullanmaya devam etmesini istiyoruz. Satış sonrası hizmetimiz şuursuz derecede. Bundan herkes çok mutlu oluyor. Ayrıca e-ticaret bizim için çok sürpriz oldu. Sektörde ilkiz, o yüzden erken yol aldık. Yurtiçi satışlarımızın yüzde 30’unu kapsar bir hale geldi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

HABERTÜRK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler