YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yusuf Kavaklı merak edilenleri yanıtladı
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, İslam dininin bilinmeyenleri ve merak edilenlerini yanıtladı.
Yusuf Kavaklı merak edilenleri yanıtladı
24 Ekim 2014 / 04:35 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 06:45

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, bu hafta yine seyircilerden gelen sorular yanıtlandı.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

Medine'de Peygamber Efendimiz'in kabrinin yanında kimlerin mezarları var?

Peygamber Efendimiz SAV'in yanında Hz. Ebu Bekir yatıyor. Hz. Ebu Bekir'in hemen yanında da Hz. Ömer yatıyor. Ayşe Validemiz ile il birlikte orası hücresiydi. Peygamberle öldükleri yerde defnedilir hükmü gereğince Hz. Peygamber öldüğü yerde, evinde defnedildi. Hz. Ebu Bekir de Hz. Peygamber'in yanına defnedilmeyi 'istedi'.

Akşam namazının üçüncü rekatında Fatiha'dan sonra zammı sure okunur mu?

Hangi farz namazı olursa olsun ilk iki rekattan sonra zammı sure okunur. Sonraki rekatlarda zammı sure okunmaz. Akşam namazında da zammı sure okunmaz. Sadece Fatiha.

Kadınların eşlerine saygısızlık yapması, beddua etmesi günah mıdır?

Evlilik bir akittir. Karşılıklı sevgidir, saygıdır. Hanımların beylerine itaatlerini bütün kitaplarımız tavsiye eder. Hanımların beylere, beylerin hanımlara kaba davranmaması Peygamber SAV'i, Müslümanların örnek almasını bütün kitaplarımız tavsiye eder. Peygamber SAV, hanımlarıyla arada münakaşa olmuş olabilir ama hanımlarının hiçbirine hakaret etmemiştir, hiçbirine elini kaldırmamıştır. Hanımlar da aynı şekilde davranmışlardır.

Peygamber Efendimiz SAV'e tabiiysen, hanımına el kaldıramazsın.

Geldik hanımlara... Sen, Hz. Ayşe'yi, Hz. Fatıma'yı seviyorsan beyine edepsizlik yapma hakkına sahip değilsin, edep dışı sözler söyleme hakkına sahip değilsin. Biz sabır tavsiye ederiz.

Kocama namaz kıldıramıyorum, sürekli içki içiyor. Ne yapmam lazım?

Bu hanımefendi ne kadar ısrar ederse o kadar inatla içki içer. Bu hanım, eşinin bu durumuyla ilgili sesini çıkarmayacak, eşi içki içerken eşinin yanında bulunmayacak. O ona konuştukça, hakaret, küfür duyar. Çocuklar rahatsız olur. Sadece konu açıldığında; "Senin şu hareketin yavrularımıza kötü örnek oluyor. Çocuklarının da kendin gibi sarhoş olmasını istemiyorsan çocuklarının önünde bunu yapma. Eğer senin bu kötü huyunu örnek alırlarsa yarın öbür gün senin mezarına Fatiha okumaya bile gelmezler" desin.

Daha dikkatli ders çalışmak için dua var mıdır?

Tedavi kurumuna gitmeli. Çocuklar için başarı duası diye bir şey yok. Bu anne imsaktan bir saat evvel kalkacak, tehettüt namazı kılacak, namazın sonunda Allah'a bu konuda dua edecek. Anne babalar çocuklarına beddua etmesinler, dua etsinler. En büyük dua Fatiha'dır. Fatiha okusun.

Kapalı televizyonun önünde namaz kılmak doğru mudur?

Kılınabilir sorun değil. Ama açık olması dikkati dağıtır. Açıkken kılınmamalı.

Güvercin beslemek günah mı? Rızkı azaltır mı?

Güvercinler ev hayvanıdır. Dışarıda barınamayacağı için bunları kafeslerinde besleriz. Ama bu hayvanlar dışarıda yaşarlarsa, kendi bildikleri gibi yaşarlar. Ev kuşuysa mahsuru yok ama ev kuşu değilse bırakılsın, hürriyetine kavuşsunlar.

Kızıma il dışına çıkması için damadım izin vermedi, ben de beddua ettim. Bunun hükmü nedir?

Böyle bir bedduanın geçerliliği yok. Kendi annesine olsa, damadın müsaade etmeme gibi bir durumu yok. Bu doğru bir beddua değil.

Babaannem öldüğünde bir gözü açıktı, ölü gibi değildi, güzel bir yüzü vardı. Bunun anlamı nedir?

Kişi vefat eder etmez hemen gözleri kapanmalı, bir müddet eller göz üzerinde tutulur, çene bağlanır, ayakları uzatılır ve baş parmaktan hemen bağlanır. Üzerinde elbisesi varsa erkekler için külot hariç her şey çıkarılır, yumuşak yatağından alınır, sert bir yere çarşaf örtülür ve oraya yatırılır, ayakları kıbleye gelecek şekilde. Bir müddet böyle durabilir.

Cenaze yıkamaya götürüldüğünde, bazı insanların sıcak suyun tesiri ile göz kapakları açılabilir. Açılması hiçbir şeyin işareti değildir. 'Yok efendim gözü dünyada kaldı' filan, böyle bir şey yok. Sonuçta ruh cesetten ayrıldı , gitti.

Birisinden para aldım, üzerinden zaman geçti. O kişiyle görüşüyorum , utandığım için veremiyorum. Ne yapmam lazım?

Bir gün otururken parayı cebine koyacak. Diyecek ki; "Bak arkadaş biz seninle senelerden beri görüşür konuşuruz. Ben senden bir tarihte borç almıştım hatırlıyor musun?" Hatırlamadığını söylerse, "Ben almıştım,bu senin paran" dersin ve eline verirsin. Adam boştan para bulacak zaten. Sana dua da eder. Utanmanın bir anlamı yok.

Kayınvalidem ile annemle birlikte yaşıyoruz, annem alzheimer hastası ve bazen sesimi çıkarabiliyorum. Huzurevine vermek istemiyorum. Yanlış mı yapıyorum?

Bu hanım kızımızın sabretsin. Düşünüyorum da, ben de bağırırdım. Allah ona bu dünyada da öteki dünyada da mükafatını verecek. Peygamber Efendimiz SAV; "Dağda otlayan hayvanlar, beşikte yatan sabiler, köşe başında beli bükülmüş ihtiyarlar olmasaydı Allah sizin başınıza taş yağdırırdı" diyor. Bu da onun imtihanı. Bazı insanların imtihanı güçtü. Allah kuvvet versin.

Sesli seccade kullanılabilir mi? Televizyonlarda reklamları geçiyor. Tam namaz bilmiyorum. Bundan yardım alabilir miyim?

Sesli seccade, 'Müslümanların cebindeki parayı nasıl çekeriz?' mantığı ile icat edildi. 150-200'e satıyorlar, alacaklarını alınca fiyatını düşürüyorlar. Paralı reklam bunlar. Sonra birkaç tanesi bir arada filan.

Seccadenin başında duracaksınız, namazınızı kılacaksınız. Seccadede düğmeye basacak, o Sübhaneke okuyacak, siz tekrar edeceksiniz. Öyle bir şey yok! Böyle namaz mı olur? Öğrenmek için olur sadece.

İş yerinde bereket arttırmak için hangi dualar okunmalı?

Bunun yolu helal yolla kazanç sağlamaya gayret etmektir, kulluk görevleri yerine getirilmelidir.

Tehettüt namazında iki rekat kılınsa olur mu?

4 rekattır. Peygamber Efendimiz SAV'in 2 rekat kıldığına dair rivayetler var. Ama 4 rekat iyidir. Önce vitir namazı kılınır. Tehettüt namazını 2 rekattan önce kılmamaya gayret edilmeli.

Midye, kalamar, istakoz, karides haram mı?

Deniz ürünlerinin İmam-ı Azam Ebu Hanefi'ye göre haram olanları var. Ama diğer mezheplerde müsaade edenler de var. Hanefi mezhebine bağlı olanların midye gibi ürünleri yemesi doğru değil.

Kaza namazları, vakit namazlarının hemen arkasından mı kılınmalı?

Her vaktin arkasından bir kaza kılarsak, vakit de varsa her vakitten sonra iki kaza kılınırsa, bir senenin sonunda iki senenin kazasını kılmış oluruz.

Hz. Perygamber Efendimizin hayatını anlatarak para kazanmak doğru mudur?

Okullarda, Kur'an Kurslarında öğretmenlik yapanlar, camide hocalık yapanlar, İslam tarihini anlatanlar ne yapacaklar? Onlar bundan para kazanıyorlar.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler