YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yusuf Kavaklı Hoca merak edilenleri yanıtladı
Yusuf Kavaklı, dinen merak edilenleri, bilinmeyenleri ve yanlış bilinenleri açıklamaya devam ediyor.
Yusuf Kavaklı Hoca merak edilenleri yanıtladı
17 Ekim 2014 / 06:14 Güncelleme: 17 Ekim 2014 / 06:19

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, İslam'ın günlük yaşantısına iklişkin bilinmeyenlere ve merak edilenlere cevap verildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

Cenaze evinde yemek yapılır mı? Komşular yemek getirmezse ne olacak?

Peygamber Efendimiz SAV, cenazesi olan bir ev için; "Bunların başında dertleri var, bunlara yemek götürün" demişti. Peygamber SAV, bu hadis üzerine tüm Türkiye'de vatandaşlar, cenaze çıkan eve bir hafta boyunca yemek götürür.

Mesela, şehir hayatında yaşıyorsunuz. Yeni taşındınız, kimseyi tanımıyorsunuz. Cenazeniz oldu. O zaman aç mı kalacaklar, elbette yemek pişecek. Yani 'Ateş yanmaz' diye bir kural yok. Bunun sadece insani boyutu var.

Zekat alan kişi kurban kesebilir mi?

Diyelim ki bir mahallenin belli bir fakiri var. Dolayısı ile herkes ona zekat veriyor ve parası birikiyor, kurban kesmek istiyor. Bütçesi sarsılmayacaksa, zekat alan adam da kurban kesebilir. Parası birikmişse, üzerinden bir sene geçmişse, zaten zekat da vermeli.

Bankaların kredisiz konut kredisinin dinimizde karşılığı nedir?

Finans kurumları ile ilgili vatandaşlar seçici davransınlar. Bugünkü şartlarda bankalarla alışveriş yapılacağına dair güvendiğimiz hocaların fetvaları olduğu için biz de o istikamette faaliyet gösterebilirsiniz diyoruz.

Faiz parası ile hayır yapmanın günahı var mıdır?

Faiz iki türlü alınır. Birincisi,  banka müdürüne gidersiniz, 'Benim şu kadar param var. Bana yüzde kaç faiz verirsiniz?' dersiniz. Pazarlık yaparsanız, oradan bir vade gelir. İkincisi, benim gibi koktuğunuz için, bankaya paranızı vadesiz yatırırsınız, senenin sonunda üç beş kuruş tahakkuk ederse, onu orada bırakmayın alın. Bununla ihtiyacı olanların ilaçlarını alabilirsiniz. Parayı ellerine vermeden, odun kömür alabilirsiniz, öğrencilere kitap alabilirsiniz. Bunu bu şekilde dağıtabilirsiniz. Bunun bir sevabı yok. Beklerseniz de yok.

Adak adandığı yerde mi kesildi mi?

Şartlı adaklar vardır. Mesela; "Oğlan sağ salim askerden gelirse, Eyüp Sultan'da kurban keseceğim veya Ankara'da Hacı Bayram'da kurban keseceğim" dedik. Oğlan askerden geldi ve kurbanı kesmek için buralara gidemedik, ufukta gidebileceğimiz de görünmüyor. O halde kendi memleketimizde, bulunduğumuz yerde adağımızı yerine getiririz.

Sık sık karabasan gelmesinin nedeni nedir?

Peygamber Efendimiz SAV, yatağa oturur ellerini açar, üç tane İhlas, Felak, Nas, Ayetel-Kürsi ve Fatiha okurdu, Kevser'i de okuduğuna dair rivayet var, ellerine üfler, ellerinin yetiştiği yerlere vücudunu mesh ederdi, sıvazlardı. Abdestli şekilde sağ yanına yatardı. Bu şekilde okuyup yatan kişi Peygamber'in sünnetini yerine getiriyor. Abdestli yatan insana hiçbir şey gelmez ama bu duaya inanırsa.

Cihat Türkiye'de olursa mı cihattır yoksa başka ülkelerde Müslüman kardeşlerimiz cihat için savaşıyorsa oraya gitmediğimiz zaman bir sorumluluğu var mı?

Cihat, Allah yolunda mücadele demektir. Vatan için, din için, namus için, aile için. Kendimizi haramdan çekeriz bu bir cihattır. Bugünün gençleri, kendilerini içkiden, kumardan, fuhuştan geri çekiyorlarsa en büyük cihadı yapıyorlar demektir.

Bizim memleketimizin dışında Müslüman kardeşlerimiz, katle, zulme uğruyorlar ise, devletin açtığı bir yolla, oralara gitme imkanımız var ise, oralara da gider mücadele ederiz. Ama o ikinci planda olan şeydir.

Diyelim ki, gittik Kobani'de savaştık. Kimle savaşıyoruz? O da önemli. Türkiye için geçerlidir, kendi vatan topraklarımız için geçerlidir. Ama vatan topraklarının dışında Müslümanlara zulmediliyorsa ki devletlerin var olan kanunları bize yol açıyor ise, yol açtığı yere gidip yardım etmek de boynumuzun borcudur.

Biz buradan onlara yiyecek içecek,ilaç, vd yardım göndermemiz de cihattır. Silahı eline alıp da savaşmak değil.

Evlenmek için Nisa Suresi'nin hepsinin mi okunması gerek, bir kısmının mı?

Hocalarımız, aile içi saadette bozukluk varsa, cuma saatinden önce, Sala vaktinde oturup bu surenin okunması gerektiğini söylemişlerdi. Önemli olan o saatte oturup bu sureyi okumaktır. Tamamını okumak lazım. Okumaya başlamak önemli olan. İlla ki onu cuma saatine kadar bitirmek şart değil, hanımlara zaten cuma farz değil.

Tilavet secdesini, annem hatim indirirken ona toptan yaptırmam uygun mudur?

Annesi bilmiyor, bu yüzden uygundur. sorun yok.

Ağabeyimin torununu evlat edinmem dini açıdan sakıncalı mıdır?

İslam'da evlat edinmek yok. İhtiyacı olan şeyler varsa, ona bakmamız, onu korumamız gerek. Peygamber Efendimiz SAV, "Yetime bakan kıyamet gününde benimle beraber olacak" demiş. Dolayısıyla yetime bakmak en büyük sevaplardandır.

Ama, evlat edindiğiniz çocuğun, siz vefat ettikten sonra mirasınızdan pay alması söz konusu değildir. Malınız sizindir, vefat etmeden önce malınızdan o  kişiye istediğiniz kadar hibe yapabilirsiniz.

Kirada dükkanım var, kira miktarının mı dükkanın maliyetinin mi zekatını vermem gerekiyor?

Dükkana zekat yok, dükkanın getirdiği kiraya zekatı var. Onun da nisap miktarına ulaşması gerek. Ulaşmıyorsa zaten zekat yok.

Bir ameliyat geçirdim ve hala kılcal damarlarımdan bazen akıntı geliyor. Özürlü sayılıyor muyum? Nasıl abdest almam gerekir?

Bu arkadaşımız bir müddet özür sahibidir. Ezan Allah-u Ekber dediği gibi abdest alacak, eğer normal şartlarda abdesti bozan şeyler vuku bulmamış ise, örneğin öğlen aldığı abdest, akıntı gelse de ikindi ezanına kadar devam eder ama ezanla birlikte bozulur.

Eğer akıntı her zaman değil de, iki üç günde bir geliyorsa bu arkadaşımız özürlü sayılmaz.

Cenazenin morga konulması, bekletilmesi dinen uygun mu? Bir tarikat şeyhi, 'Donar ve meleklere cevap veremez' dedi.

Bu sözün mantıki hiçbir yanı yok. Bunu bari tarikat şeyhinin söylediğini etrafa söylemesinler. Böyle tarikat şeyhi olmaz.

Milli Piyango bileti satışından elde edilen gelir helal midir?

Valla helal diyemiyoruz. Haramın binası olmaz. Dikkat edilmeli.

Yatarken televizyondan veya telefondan Kuran-ı Kerim dinlemek günah olur mu?

Kur'an'a hürmet esastır. Ama yatakta makul şekilde ayaklarınızı koymuşsanız, yaslanarak, oturarak vs, o zaman olabilir.

Kur'an okurken dudaklarımızı kıpırdatmadan içimizden okumamız sayılır mı?

Bu okuma sayılmaz. Kıraat sayılmaz. Namaz kılarken de aynısı geçerli.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Gülşah
Evlilik kader midir? Yoksa nasibimizde ki kişi alnımıza yazılmış mıdır?...
04 Mayıs 2016 16:49
 // Fatma
Birini çok seviyorum oda beni çok seviyor fakat ailem geçmişte yaşanan sorunlar nedeni ile olmaz diyor sevdiğim çocuğu değil ailesini istemiyorlar beğenmiyorlar ön yargılı davranıyorlar çok üzülüyorum....
04 Mayıs 2016 16:10
...
 // Rızvan
Boş konuşuyor...
17 Ekim 2014 10:33
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler