25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtta özellikler merkezi camiler dolup taştı
Yurtta özellikler merkezi camiler dolup taştı
Yurtta özellikler merkezi camiler dolup taştı
20 Mart 2008 / 08:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili'ni ibadetle geçirmek isteyen inananlar camilere akın etti. Yurtta özellikler merkezi camiler dolup taştı.


Hz. Muhammed'in doğum günü olan Meclit Kandili dualar ve namazlarla geçirildi. Yurdun birçok yerinde merkezi camiler dolup taşarken, türbeler de ziyaretçi akınına uğradı.

İstanbul'da Mevlit Kandili dolayısıyla Süleymaniye, Eyüp, Sultanahmet ve Fatih camilerinin de aralarında bulunduğu pek çok camide mevlit okundu, dualar edilirken Sultanahmet Camisindeki mevlidi, bazı turistlerin de dinlediği görüldü.


İZMİR


Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de camiilere akın eden vatandaşlarca kutlandı.


Hazreti Muhammed'in doğumunun 858. yıldönümü olan Mevlit Kandili, İzmirliler tarafından coşku ile kutlandı. İzmir Hisar Camii'ne akın eden genç, yaşlı, kadın, erkek binlerce kişi yatsı namazı öncesi verilen vaazı dinledi. Vaazı veren Konak Müftü vekili Zeki Özkaya, Hazreti Muhammed'e salavatlar getirip, selamlar gönderebilecek, namazlar kılıp, Kur'an-ı Kerim okunabilecek eşsiz bir gecenin içerisinde bulunulduğunu belirterek gecenin önemini anlatan vaaz verdi. Bu gecenin bütün varlıkların bayramı olduğunu belirten Özkaya, Allaha yönelecek insanların affa mazhar olacağı, bağışlanacağı bir gece olduğunu da ifade etti.
Hep birlikte kılınan yatsı namazının ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerifi huşu içinde dinlendi. Camiyi dolduran vatandaşlar, insanlığa rahmet olarak gönderilen gönüller sultanının mübarek doğum günü olan bu gecede ellerini açarak dualar etti.


İSTANBUL


Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü nedeniyle İstanbul'da camiler dolup taştı. Akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağmura aldırmayan vatandaşlar, yağmur altında cami avlularında ibadetlerini yerine getirdi.


Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü olan "Mevlit Kandili" nedeniyle camiler vatandaşlarla doldu. Camilere sığmayan vatandaşlar, etkili yağmura rağmen cami avlusunu da doldurdu. Camilerde Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü nedeni ile Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu. Vaazları dinleyen vatandaşlar, Hazreti Muhammed için dua etti.


Küçük yaşta çoçukları ile camiye gelen bazı vatandaşlar, kandil programını içeriye giremeyince cami avlusundan takip etti. Vatandaşlar, çocuklarının da bu havayı yaşaması için onları camiye getirdiklerini belirtti. Yağmur altında bekleyen vatandaşlar da Hazreti Muhammed'e ümmet olmanın herşeye değeceğini dile getirdi.


ANKARA


Kocatepe Camisi'ni dolduran başkentliler kılınan namazlar ve edilen dualardan sonra mevlüt dinledi.


DİYARBAKIR


Peygamber Efendimiz (sas)'in dünyayı şereflendirdiği gün olan Mevlid Kandili tüm İslam âleminde dualarla idrak edildi. Doğumuyla dünyayı karanlıktan kurtaran Peygamberimiz'in (sas), doğum günü Diyarbakır'da da coşkuyla kutlandı.


Cihan Haber Ajansı Mevlid Kandili'ni Diyarbakır Ulu Cami'den canlı olarak yayınladı. Bu geceyi en güzel şekilde idrak etmek isteyen Müslümanlar, camilerde bol bol dua edip namaz kıldı. Diyarbakır'ın tarihi camilerinden Ulu Cami ise doldu taştı. Kandil dolayısıyla hazırlanan programı Cihan Haber Ajansı, Diyarbakır'dan tüm Türkiye'ye yansıttı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katıldı.


Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, günün anlam ve önemini belirttiği vaazında, bu gecenin, Peygamberimiz'in (sas) dünyaya gelişinden dolayı büyük önem taşıdığını dile getirdi. Melek, ''Kainat O'nun (SAV) yüzü suyu hürmetine yaratıldı. İnsan olarak, Müslüman olarak üzerimize düşen görevler ve yapmamız gerekenleri unutmamamalıyız. Bu gece tüm İslam Alemi için dua etmeliyiz" dedi. Türkiye'nin birlik beraberliği için dua eden Melek, huzurun bozulmaması için dua etti.


Daha sonra Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından ilahiler söylendi. Program sonunda ise tüm Müslümanlar Allah'a el açıp dua etti.


ADANA


Adanalılar Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) doğum günü olan Mevlit Kandili'nde Merkez Sabancı Camii'ni doldurdu.


Yatsı namazı öncesinde cami avlusunda Türk Kızılayı Adana şubesi tarafından cemaate 4 bin adet halka tatlı dağıtıldı. Kadınlı erkekli camileri dolduran Adanalılar, birlik ve beraberlik için dua etti. Sabancı Cimii'ndeki Mevlit Kandili programında cemaate, Peygamber ahlakı ve sevgisi anlatıldı. Kandil vaazını veren Adana Müftüsü Mehmet Barış, ailelerden çocuklarına mutlaka Kainatın Efendisi Hz Peygamberi (SAV) anlatmalarını ve onları camiye getirmelerini istedi.


KAYSERİ


Kayseri'de Mevlit Kandili nedeniyle Camiikebir ve Hunat camilerinin aralarında bulunduğu bazı camilerde mevlit okundu, dualar edildi.


Hz. Muhammed'in doğum yıldönümü olarak kutlanan Mevlit Kandili, Kayseri'de coşkulu bir şekilde kutlandı. Kandil nedeniyle kentteki camilerde yoğunluk yaşandı. Camiikebir'e gelen gelen vatandaşlara gülsuyu ve şeker dağıtıldı. Merkezi camilerde cemaat ibadethaneler içine sığmadı. Merkezi yayın yöntemiyle namaz öncesi verilen vaazın ardından eller semaya kaldırıldı. Şehitler haftası nedeniyle şehitlere rahmet isteğiyle başlayan dualarda Müslümanlar hep birlikte af diledi. Duanın ardından eda edilen Yatsı namazı sonrası camiden çıkan cemaate pasta ikram edildi.


KONYA


Mevlit Kandili nedeniyle vatandaşlar, Konya'da Mevlana Müzesi'ne akın etti. Girişlerin ücretsiz olduğu Mevlana Müzesi'nde yoğun kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı.


Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili nedeniyle Konya'da bütün camiler dolup taşarken, kutsal akşamlarda girişlerin ücretsiz olduğu Mevlana Müzesi'nde izdiham yaşandı. Konya'daki merkez camilerde yatsı namazı sonrası mevlit okutulurken, vatandaşlara şeker ve çikolata ikram edildi.


Yaşlı, genç ve çocuklardan oluşan binlerce vatandaş Mevlana Müzesi kapısında uzun süre içeri girmek için bekledi. İzdiham yaşanmaması için ziyaretçileri grup grup içeri alan yetkililer, yoğun güvenlik önlemleri aldı. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen müze kapısında bekleyen vatandaşlar içeri girmek için acele edince ön taraftaki çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi.


Müzeyi kandil nedeniyle yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti. Bazı vatandaşlar müzede dua ettikten sonra hemen yandaki Selimiye camisinin bahçesinde oturarak vakit geçirdi.


HABER 7

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler