YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtta kar ve yağmur sevinci
Son yılların en kurak kış dönemini geçiren Türkiye’de kar ve yağmur sevinci yaşanıyor.
Yurtta kar ve yağmur sevinci
27 Ocak 2014 / 10:46 Güncelleme: 27 Ocak 2014 / 10:50

Türkiye’nin batısından doğusuna, güneyinden kuzeyine birçok ilde yağan yağmur ve kar coşkuyla karşılandı.

Başkent'te yağmur sevinci

Başkentliler, uzun bir aradan sonra yağan yağmuru sevinçle karşıladı.

Başkent’e uzun bir aradan sonra gelen yağmur sevinçle karşılandı. Ankaralılar, kuraklık tehlikesinin konuşulmaya başlandığı sıralarda yağmurun gelmesinin umut verici olduğunu ifade etti. Vatandaşlar yağmurun ardından karın da yağmasını temenni etti.

Aksaray beyaza büründü

Son yılların en kurak kışını geçiren Aksaray’da 2 gündür yağan yağmur, bugün akşam saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Yoğun kar yağışı şehri bir anda beyaza bürüdü.

Yağışa hasret kalan şehirde kar yağışını gören vatandaşlar kendilerini sokaklara attı. Çoluk çocuk herkes kar yağışının keyfini çıkardı. Çocuklar aileleri ile birlikte doyasıya kartopu oynadı. Hükümet Meydanı’nda adeta kartpostallık görüntüler oluşurken, vatandaşlar ise kar yağışından son derece memnun olduklarını söyledi.

Uzun süredir kar yağışını beklediklerini ve kar yağışına hasret kaldıklarını belirten vatandaşlar ile çocuklar, bereket yağdığını belirterek sevinçlerini anlattı. Çocuklar ise kar yağışının devam etmesi temennisinde bulundu.

Buzlanmaya önlem alındı

Balkanlar’dan gelen soğuk havayla birleşen yağmur Kırklareli şehir merkezinde buzlanmaya yol açtı. Kırklareli’nin yüksek kesimlerine ise kar yağdı.

Balkanlar’dan yurda giriş yapan kar, Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde etkisini gösterirken şehir merkezinde etkisini yavaş yavaş yitiren yağmurla birleşince Kırklareli’de don yaşanmaya başladı.

Kırklareli şehir merkezinde termometreler sıfır dereceyi gösterse de Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etsiyle soğuk daha çok hissedilir hale geldi. Şehir merkezinde araçlar ve ağaçlar buz tutarken karayolları ekipleri şehirde buz nöbeti tutmaya başladı.

Kırklarelili vatandaş Selahattin Çevirir, “Kırklareli’de hava birden soğudu ve yerini dona bıraktı” dedi. Hava sıcaklığının hafta ortasından itibaren yüksek ve yağışlı olmasına vatandaşların alıştığını ifade eden Çevirir, "Hafta başında hatta tüm hafta boyunca beklenen kış gelmemişti. Balkanlar’dan gelen soğuk hava nedeni ile Kırklareli birden soğudu. Kırklareli’ni etkisi altına alan yağış nedeniyle havanın birden soğuması birleşince kaçınılmaz don olmaya başladı” şeklinde konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, soğuk havanın etkisini hafta boyunca devam edeceği öğrenildi.

Balkanlar üzerinden gelen kar, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’ndan yurda giriş yaptı. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Gümrük Kapısı yolunda etkili olan kar yağışı ve tipi, yaşamı olumsuz etkiledi.

Edirne'de 'kar' trafiği

Uzun süreden beri ülke genelinde yaşanan kuraklığın ardından yağmurdan sonra kar da etkisini gösterdi. Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı köylerde ve Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu üzerinde kar yağışı ve tipi kazalara neden oldu. TIR’lar yolun buz tutması nedeniyle kayarak şarampole devrildi. Edirne-Hamzabeyli yolu, TIR’ların kaza yapması nedeniyle yaklaşık 2 saat trafiğe kapandı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye düştüğü sınır kapısı yolunda karayolları ekipleri tuzlama çalışması yaptı.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre Edirne’de bugün ve yarın kar yağışı beklenirken, hava sıcaklığının ise sıfırın altında 1 derece ile sıfırın altında 5 derece arasında olacağı tahmin ediliyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler