YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yürek yakan öyküler
Yürek yakan öyküler
Yürek yakan öyküler
23 Şubat 2008 / 14:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Kuzey Irak'a kara harekatının ilk gününde şehit olan 5 askerimizin evlerine ateş düştü. Kiminin bir gün önce resmi geldi, kimi gönüllü olarak cepheye gitti.. Yürek yakan öyküler:


Kuzey Irak'ta başlatılan kara harekatının ilk gününde şehit olan 25 yaşındaki Sağlık Astsubay Selam Kemer'in Ilgın İlçesi'ndeki babasının evine ateş düştü. Şehit düşen askerlerden er Gökhan Özkan'ın da Çanakkaleli olduğu belirlendi. Kuzey Irak'ta başlatılan kara harekatının ilk gününde şehit olan 25 yaşındaki Sağlık Astsubay Selam Kemer'in Ilgın İlçesi'ndeki babasının evine ateş düştü. Güçlükle ayakta durmaya çalışan baba Abdullah ile anne Rabia Kemer, çocuklarının şehit haberini almadan 1 gün önce posta ile fotoğrafının geldiğini söyledi. Kemer ailesi ve yakınları, Selam Kemer’in son fotoğrafına bakıp gözyaşı döktü. Ilgın İlçesi Ilıca Mahallesi'nde bulunan şehitin baba evi taziye ziyaretçileriyle doldu taştı. Kaymakam Cahit Işık ve Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Akıncı'nın ziyareti sırasında şehitin babası Ilgın Şeker Fabrikası'nda işçi olarak çalışan Abdullah Kemer ile ev kadını 2 çocuk annesi Rabia Kemer, sinir krizleri geçirdi. Sağlık Astsubay Selam Kemer'in şehit düştüğü haberi dün saat 23.00 sıralarında verilirken gözü yaşlı anne- babaya, 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.


Kemer çifti, çocuklarının şehit haberini almadan 1 gün önce postadan yeni fotoğrafının geldiğini söyledi. Bolu ve Manisa’da görev yaptıktan sonra Siirt'e tayini çıkan Astsubay Selam Kemer'in sınır ötesi harekat için bölgeye gönderildiği belirtildi. Şehit astsubayın dedesi Yakup Ez, torununa özenle baktıklarını belirtip, “Onu bu yıl evlendirmeyi düşünüyorduk” dedi. Şehit Selam Kemer'in adını aldığı dedesi Selam Kemer ise, “Dün postadan mektubu geldi. Mektubun içerisinde son çektirdiği fotoğrafı vardı. Fotoğrafa uzun süre baktık. Bugün de şehit haberini aldık” dedi. ÖSS'ye hazırlanan şehit astsubayın kız kardeşi Emine Kemer'in postadan gelen ağabeyinin fotoğrafını üniversite sınavı hazırlığı için gittiği dershaneye götürüp, arkadaşlarına gösterdiği belirtildi. Ailesi, Astsubay Selam Kemer'in Mahmuthisar Köyü'ndeki köy mezarlığında toprağa verilmesini kararlaştırdı. Bunun üzerine şehit mezarı kazıldı. Askeri yetkililer şehit için cenaze töreninin yarın öğle namazı ardından Ilgın İlçe Merkezi'ndeki Çukur Camii'de düzenleneceğini açıkladı. Cenazenin akşam saatlerinde Ilgın'a getirileceği açıklandı.


GÖNÜLLÜ GİTTİ ŞEHİT OLDUSınır ötesi harekatta şehit olan ve aslen Erzurumlu olan Komando Er İbrahim Gedik'in Trabzon'daki evinde büyük üzüntü yaşanıyor.Acemi birliğini İzmir Narlıdere'de yapan, ancak gönüllü komando olarak operasyon bölgesine giden İbrahim Gedik (21), dün Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yönelik başlatılan operasyonda şehit düştü. Gedik'in şehit olduğu haberi, gece saat 01.00 sıralarında ailesine ulaştı. Oğlunun şehit olduğu haberini aldıktan sonra evlerinin dışına Türk bayrağı asan baba Abdurrahman Gedik, 2 yıl önce de eşini kaybettiğini belirterek, oğlunun şehit olacağının içine doğduğunu söyledi. İyi bir şey olacağı zaman sağ gözünün seğirdiğini, ancak kötü bir şey olacağı zaman da sol gözünün seğirdiğini kaydeden baba Gedik, 'Sol gözüm dün çok seğirdi. Sürekli dua ettim. Allah'ım hayırlara tebdil et diye dua ettim. Dün gece de şehit olduğu haberini aldık. Ben oğlumu cep telefonuyla aradım, telefon çalmadı. Sürekli ağabeylerine tekrar tekrar aramalarını söyledim. En son telefon çaldı, açmadı. Uzun süre tekrar çaldırdık, sonra bir asker arkadaşı telefonu açtı. Sen kimsin dedim. İbrahim'i aradığımı söyledim. O da ben arkadaşıyım dedi. Demek ki vurulduğunda telefon cebindeydi ve arkadaşı telefonu açtı' diye konuştu.


Oğlu İbrahim'in 25 Şubat tarihinde 6 aylık asker olacağını ifade eden acılı baba, 'İbrahim'ín Irak'a gideceğinden ağabeylerinin haberi vardı, ancak bana söylemediler. Benim dün akşam haberim oldu. Zaten sanki şehit haberini alacakmış gibi sürekli televizyon izliyordum. Vatan millet sağolsun' dedi. Ağabeyi Habib Gedik ise, en son 3 gün önce kardeşiyle görüştüğünü belirterek, 'İbrahim bana otobüsle Hakkari Çukurca'ya gideceklerini, oradan da Kuzey Irak'a gideceklerini haber verdi. En son görüşmemiz oydu. Dün gece de şehit olduğu haberini aldık. Vatan sağolsun' şeklinde konuştu. İbrahim Gedik'in şehit olduğu haberini alan arkadaşları ve komşuları da eve akın ederek, ailesine taziyede bulundu.


ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ 'ÖNCE VATAN' DEDİ EVLENMEDİ


Harekatta şehit olan askerlerden Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun evinde acı yaşanıyor. Baba Keyvanoğlu 'Oğlum (önce vatan) dedi, evliliği hiç düşünmedi. Vatan sağolsun' dedi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı kara harekatında şehit olan askerlerden Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun (30) Çorum'un Sungurlu ilçesindeki evinde acı yaşanıyor. Kara harekatında terör örgütüyle girilen çatışmada dün şehit olan 5 askerden, özel birlikte görevli Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun şehit olduğu haberi, Bahçelievler Mahallesi'ndeki baba ocağına akşam saatlerinde geldi. Haberi, akşam saatlerinde Belediye Başkanı Ahmet Karacif ve askeri yetkililer aileye ulaştırdı. Baygınlık geçiren Baba Seyfi ve anne Sultan'la şehidin kardeşleri Ramazan ve Metin Keyvanoğlu, Sungurlu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Aile fertleri, hastanedeki müdahalenin ardından taburcu edildi. Baba Seyfi Keyvanoğlu, oğlunun bekar olduğunu belirterek 'Oğlum (önce vatan) dedi, evliliği hiç düşünmedi. Öncelikle görevini layıkıyla yapmak için arkasında sevenleri bırakmamak için evliliği düşünmedi. Vatan sağ olsun' dedi.


Şehit Keyvanoğlu'nun, 5 kardeşin ortancası olduğu ve 8 yıllık Uzman Çavuş olduğu öğrenildi.


TERHİSİNE 2 AY KALA ŞEHİT DÜŞTÜIrak'ın kuzeyinde başlatılan kara harekatında şehit olan askerlerden Diyarbakırlı komando er Erkan Aslan ailesi yasta. Irak'ın kuzeyinde terör örgütü unsurlarına karşı sürdürülen sınır ötesi harekatta teröristlerle çıkan çatışmada dün şehit olan 5 askerden biri olan er Erkan Aslan'ın Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığında vatani görevini yaptığı bildirildi.


Balaban köyünde yaşayan Baba Hakkı Aslan, dün gece Eğil Kaymakamı Memduh Tura ile askeri yetkililerin evlerine geldiğini belirterek, ''Oğlum Erkan'ın Irak'taki operasyonda şehit olduğunu ve cenazesinin bugün geleceğini söylediler. Çok üzgünüz'' dedi. Terhisine 2 ay kaldığı bildirilen Erkan Aslan'ın cenazesinin yarın düzenlenecek törenle Balaban köyünde toprağa verileceği öğrenildi.


4 MEHMETÇİĞİN CENAZESİ ANKARA'YA GÖNDERİLDİ


Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyonlarda şehit olan 5 askerden 4'ünün cenazesi, Ankara'ya gönderildi. Terör örgütü unsurlarına yönelik Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyonlarda şehit olan 5 askerden, piyade uzman çavuş Yasin Keyvanoğlu, er İbrahim Gedik, kıdemli çavuş Selam Kemer ile er Erkan Aslan'ın cenazesi, sabah saatlerinde Van'a getirildi. Ambulansla Ferit Melen Havaalanına getirilen cenazeler için burada uğurlama töreni düzenlendi.


Törene, askeri yetkililer ile Türk Hava Yolları'na ait uçakla Ankara'dan Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Van milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan ile İkram Dinçer, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Emniyet Müdürü Salih Kesmez, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.


Şehit askerlerin cenazeleri, Türk Hava Yolları'na ait uçakla Ankara'ya gönderildi.


5 ASKERDEN 1'İNİN CENAZESİ UÇAKLA İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ


Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan 5 askerden 1'inin cenazesi uçakla İstanbul'a gönderildi. Terör örgütü unsurlarına yönelik Irak'ın kuzeyinde sürdürülen harekatta şehit olan 5 askerden Gökhan Özkan'ın cenazesi, Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 13.30 sıralarında, Van'dan İstanbul'a gönderildi. Sabiha Gökçen Havalimanına inecek uçaktaki şehit asker Özkan'ın cenazesi, daha sonra memleketi Çanakkale'ye gönderilecek. Operasyonda şehit olan 5 askerden, piyade uzman çavuş Yasin Keyvanoğlu, er İbrahim Gedik, kıdemli çavuş Selam Kemer ile er Erkan Aslan'ın cenazesi, Türk Hava Yollarına ait uçakla 12.30 sıralarında Ankara'ya gönderilmişti.


Çanakkale'ye şehit acısı


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yönelik kara harekatında şehit düşen askerlerden er Gökhan Özkan'ın Çanakkaleli olduğu belirlendi. Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, havaalanında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı karşılamak üzere beklerken gelen bir telefonla kara harekatı sırasında şehit olan askerlerden birinin Çanakkaleli olduğu bilgisini aldı. Şehit komando piyade er Gökhan Özkan'ın Siirt 3'üncü Komando Tugayı'nda vatani görevini yaptığı, dün saat 13.45'de şehit düştüğü belirtildi. Şehit askerin cenazesinin Çanakkale'ye ulaştıktan sonra doğum yeri olan Çanakkale'nin Yenice İlçesi'ne bağlı Boydanlar Köyü'nde toprağa verileceği açıklandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler