YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılbaşını kutlayanlar vebalden kurtulamaz
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar yılbaşının İslam kültüründe yeri olmadığı belirterek, "Hristiyan adeti yılbaşını kutlamayın, yılbaşını kutlayanlar vebalden kurtulamaz" dedi.
Yılbaşını kutlayanlar vebalden kurtulamaz
22 Aralık 2014 / 16:08 Güncelleme: 22 Aralık 2014 / 16:28

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar yılbaşının İslam kültüründe yeri olmadığını belirterek “Bir Hristiyan  adeti olarak yılın başı yalanıyla halkımızın gündemine sokulan ve bu gece münasebetiyle rabbimizin haram kıldığı içki, kumar, zina  ve İslam dışı eğlencelerin halkımıza empoze edildiği  bu geceyi kutlamayın” dedi. 

Yılbaşı hazırlıklarının ve kutlamalarının  gün geçtikçe hızlandığı ve topluma reklamlarla, görsel şölenlerle adeta bu Hristiyan adetinin dayatıldığı şu günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapan Bayraktutar “ Yılbaşı yada noel olarak ifade edilen günün İslam kültüründe hiçbir yeri yoktur.

Bir Hristiyan  adeti olarak yılın başı yalanıyla halkımızın gündemine sokulan ve bu gece münasebetiyle Rabbimizin haram kıldığı içki, kumar, zina  ve İslam dışı eğlencelerin halkımıza empoze edildiği  bu geceyi kutlamayın.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadisi şeriflerinde  “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o onlardandır’ buyurmuştur.  Bugün toplumu kendi kültüründen uzaklaştıran, türlü etkileşimlerle toplumumuzun bir ihtiyacıymış gibi gösterilen noel bizden olmayan ahlaki yapının süslenerek toplumumuza sunulması ve kendi kültürümüzün bu yolla dejenere edilmesidir” şeklinde konuştu. 

Yılbaşı kutlamalarının doğaya da zarar verdiğine dikkat çekerek “İnsanlar gezi parkı olaylarında 7 ağacın bir yerden bir yere taşınmasına tahammül etmezken noel dolayısıyla çam ağaçlarının marketlerde dahi satılmasına neden sessiz kalıyorlar?" diye konuşan Bayraktutar sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü gezi parkında yaşanılmış olayın asıl sebebi bir doğa katliamı  tepkisi değil, tamamen bir bahane arama çabasıdır. Yıl başı bahanesiyle doğayı katleden, ışıklandırmalarla israfın her çeşidini yapan bu insanların kendi kültürlerinden uzaklaştığını bilmelerini istiyorum.

İslam dünyasını kan gölüne çevirmek isteyen Hristiyan dünyasının kanlı noelini kutlayanlara Hz.Ömer (ra) şu ifadelerle cevap vermektedir;  ‘Allah’ın düşmanlarının bayramlarını  kutlamaktan sakının.’  İsrafın her çeşidine karşı duran dinimiz, Müslümanlar açlık içindeyken Hristiyan zihniyetinin bir gereği olarak yapılan yılbaşı eğlenceleri ve israfına asla izin vermez.

Toplumuzun bu  süslü tuzaklara karşı daha dikkatli olması gerekmektedir. Yoksa Hristiyan adeti olan  bu kutlamalara  katılanlar  vebalden kurtulamazlar.”

 

21:05
 // n.s
Kin yilbasinda yerse hindi butun gunahlari basina bindi Mustafa hoca...
22 Aralık 2014 21:05
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler