YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılbaşı Tatili kaç gün olacak? 2016 yeni yıl tatili kaç gün?
Yılbaşı Tatili kaç gün olacak? 2016 yeni yıl tatili kaç gün?
14 Aralık 2015 23:39
Yılbaşı Tatili kaç gün olacak, 31 Aralık Perşembe tatil mi, yeni yılda okullar ve kamu kurumları tatil olacak mı sorusunun cevabının haberimizde bulabilirsiniz.

Yılbaşı tatili kaç gün olacak sorusu şu sıra en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. 2015 yılının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde yeni yıl heyecanı ve telaşı başladı. Yılbaşını tatil yaparak geçirmek isteyenler yılbaşı tatili kaç gün olacak merak ediyorlar. Yılbaşı, herhangi bir takvime göre, içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı anlamına gelmektedir.

Dünyada en yaygın olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yılbaşı gecesi ya da yılbaşı akşamı olarak adlandırılmaktadır. Yılbaşı için tüm hazırlıklar devam ederken özel ve kamu sektöründe çalışan vatandaşların şimdiden merak ettiği "2016 yılbaşı tatili kaç gün olacak?" sorusu yanıt aranmaya başlandı.Peki, yılbaşı tatili uzatıldı mı? Yılbaşına sayılı günler kala en fazla merak edilen soru olan Yılbaşı tatilini Cuma ile birleştiğinde 3 gün olacak Tatil 4 güne çıkıp çıkmayacağı ile ilgili açıklama yok. Yılbaşı tatili ile ilgili detaylı açıklamayı haberimizde bulabilirsiniz.

YILBAŞI TATİLİ ŞU ANKİ DURUMDA 3 GÜN OLACAK!

Yılbaşı tatili 2015’in son günlerine yaklaştığımız bugünlerde yeni yıl heyecanı yaşayan herkes ve yeni yılı tatil yaparak değerlendirmek isteyen vatandaşlar yılbaşı tatilinin kaç gün olacağını merak ediyorlar. 2016 yılına bir zaman kala 31 Aralık Perşembe yeni yıla girmeden geçirilecek olan son gün olacak. Her yıl geçerli olan uygulamaya göre, 31 Aralık’ın bir sonraki günü olan 1 Ocak tarihi resmi tatil olarak kabul ediliyor.

31 Aralık resmi tatil günü olmadığı için kamu kurum ve özel sektörde iş günü ancak bu tatilin, resmi tatil olmamasına rağmen bu yıl da pek çok iş yerinde 31 Aralık 2015 Perşembe günü öğleden sonra yarım gün izin uygulamasına gidilmesi bekleniyor. 1 Ocak Cuma gününün tatil olması ile birlikte 31 Aralık 2015 Perşembe günü de tatil edilirse. Cumartesi-Pazar da birleştirilince yılbaşı tatili 4 güne çıkmış olur.

NOT: Yılbaşı tatilinin uzayıp uzamaması ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Merakla beklenen konu ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapacağı açıklamayla birlikte tüm bu sorular netlik kazanacak. Yılbaşı tatili ile ilgili

YILBAŞ’NIN DÜNYADAKİ ANLAMI

Yılbaşı, Hicri Takvime göre, Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir ve bu nedenle de Miladi takvime göre, her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmektedir. Musevi yılbaşı ise İbranice yeni yıl anlamına gelen Roşaşana'dır. Musevilerin bayramı olan, Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır.

kaynak : ajans haber

Doğu Ortodoks  Kilisesi'nde yılbaşı (İsa'nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak’ta kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler. Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayını yeni Ay gününde kutlanır ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır. İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart). Tayland, Kamboçya ve Laos'da yılbaşı 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanır. Özellikle Tayland'da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler