YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıl sonuna kadar 500 bin civarında Rus gelecek
Yıl sonuna kadar 500 bin civarında Rus gelecek
31 Ağustos 2016 12:55
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, eylül ayından itibaren Rusya'dan Antalya'ya charter uçuşlarının başlaması durumunda yıl sonuna kadar Antalya'ya 500 bin civarında Rus turistin gelebileceğini bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, eylül ayından itibaren Rusya'dan Antalya'ya charter (seyahat acentesinin uçağı kiralayarak sefer yapması) uçuşlarının başlaması durumunda yıl sonuna kadar Antalya'ya 500 bin civarında Rus turistin gelebileceğini bildirdi.

Ayık, Rusya'dan Türkiye'ye 2 Eylül 2016 tarihinden itibaren charter uçuşlarının tekrar başlayacak olmasının yaraları sarmayacağını fakat en azından pansuman yapacağını söyledi. 

Söz konusu uçuşların başlamasının geleceğe de daha umutla bakmalarını sağlayacağını anlatan Ayık, "2016 yılı için çok büyük bir beklenti içinde olmamak lazım, fakat 2017 yılı için umutlarımız arttı." diye konuştu.

"Geç alınmış bir karar"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da Rusya'nın aldığı kararın geç alınmış bir karar olduğunu belirterek, "İki ülke arasında ilişkilerin düzelmesi sürecinde umutlarımız daha yüksekti. 

Araya darbe girişimi ve güvenlikle ilgili sıkıntılar girince charter uçuşları başlamadı. Bu tarihten sonra bu yıl için çok büyük umutlarımız yok fakat 2017 için oldukça iyi bir gelişme." değerlendirmesini yaptı.

İlk yarıda 184 bin Rus turist geldi

Türkiye'nin en önemli turizm pazarlarından biri olan Rusya'dan, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesinin ardından yaşanan kriz sonrasında getirilen yasakla Türkiye'ye bu yılın ilk yarısında gelen kişi sayısı 183 bin 828 kişide kalmıştı.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler