YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni memur atamaları ne zaman yapılacak?2016
Yeni memur atamaları ne zaman yapılacak?2016
27 Temmuz 2016 08:59
Memur olmak isteyenler için 2016 yılı avantajlı bir yıl olabilir. Kamudan binlerce memur atıldı. Bu nedenle yeni memur alımının yapılması bekleniyor. Yeni memur atamalarının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Yeni memur alımı yapılacak mı?

KPSS sınavına girenler memur alımına ilişkin haberleri yakından tekip ediyor. Memur adayları için 2016 ve önümüzdeki senenin büyük bir avantaj olması bekleniyor.  Memur olmak isteyenler yeni memur adayları, atamaların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Kamu kurumlarında yapılan FETÖ temizliği nedeniyle birçok memur işten uzaklaştırıldı.  Sayıları binlerle ifade edilen ve neredeyse her kurumdan uzaklaştırılan memurların yerine yeni memurların alınması bekleniyor. Memur alımının ne zaman ve kaç tane memur alınacağı merakla bekleniyor?

Fetullahçı terör örgütü ile bağlantısı tespit edilen kamu çalışanları öncelikle açığa alındı, son olarak OHAL'in ilan edilmesi ve çıkarılan KHK ile bu kişilerin devlet ile irtibatının kesilmesinin yasal zemini oluşturuldu.  Bilindiği gibi bütçe görüşmeleri sonrasında alınan kararlar ile 2016 yılı istihdam edilecek kamu personeli sayısı 51 bin olarak gösterilmişti.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapıldı, 10 bin kişi KPSS 2016/1 kapsamında alındı. Geriye 10 bin civarında bir atama hakkı kalmıştı, kamudan atılan personel sayısının 40 bini bulması halinde , 50 civarında kamu personelinin kamu kurum ve kuruluşlarında yeniden istihdam edimesi bekleniyor. 50 bin atamanın 20 binin MEB'e yapılacağı kesinleşti. KPSS 2016/2 kapsamında 10 bin yerine 30 bin civarında bir kadro bildirilebilir.

Atamaların Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına göre yapılacağı biliniyor, zira konu ile alakalı farklı bir düzenleme yapılmadı...  

OHAL Sonrası çıkarılan KHK'de atılan personelin yerine bütçe kısıtlaması olmayacağı şu şekilde belirtilmiştir ; 

"(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir."

Öğretmen açığını onlar tamamlayacak

MEB’e bağlı devlet okullarında görevli olan ve darbe soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmenlerin oluşturacağı boşluk, sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra şu anda MEB’in bünyesinde norm fazlası (ihtiyaç fazla) durumunda olan öğretmenlerle doldurulacak. MEB’in çeşitli birimlerinde görev yapan norm fazlası 40 bin öğretmen, (eş durumuna bakılmaksızın) ihtiyaç duyulan il ve ilçelerdeki okullarda görev yapacak.

 // Kenanoz
Kpss önlisans mezunu olarak 2014 puanıyla bir alım daha istiyoruz.Teşekkürler....
31 Temmuz 2016 11:26
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler