YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni memur alımları ne zaman yapılacak? 2016
Yeni memur alımları ne zaman yapılacak? 2016
28 Temmuz 2016 08:13
Yeni memur alımlarının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Binlerce memur koltuğu boş kaldı bunların yerine yeni atamaların yapılması yani memurların alınması bekleniyor. Yeni memur alımları ne zaman yapılacak? 2016'da yeni memur alımının ne zaman yapılac

Binlerce memur ihtiyacının yanısıra FETÖ operasyonlarının ardından binlerce memur kadrosunun boş kalacağı tahmin ediliyor. Memur alımının artması bekleniyor. 

KPSS sınavına girenler memur alımına ilişkin haberleri yakından tekip ediyor. Memur adayları için 2016 ve önümüzdeki senenin büyük bir avantaj olması bekleniyor.  Memur olmak isteyenler yeni memur adayları, atamaların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Kamu kurumlarında yapılan FETÖ temizliği nedeniyle birçok memur işten uzaklaştırıldı.  Sayıları binlerle ifade edilen ve neredeyse her kurumdan uzaklaştırılan memurların yerine yeni memurların alınması bekleniyor. Memur alımının ne zaman ve kaç tane memur alınacağı merakla bekleniyor?

Fetullahçı terör örgütü ile bağlantısı tespit edilen kamu çalışanları öncelikle açığa alındı, son olarak OHAL'in ilan edilmesi ve çıkarılan KHK ile bu kişilerin devlet ile irtibatının kesilmesinin yasal zemini oluşturuldu.  Bilindiği gibi bütçe görüşmeleri sonrasında alınan kararlar ile 2016 yılı istihdam edilecek kamu personeli sayısı 51 bin olarak gösterilmişti.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapıldı, 10 bin kişi KPSS 2016/1 kapsamında alındı. Geriye 10 bin civarında bir atama hakkı kalmıştı, kamudan atılan personel sayısının 40 bini bulması halinde , 50 civarında kamu personelinin kamu kurum ve kuruluşlarında yeniden istihdam edimesi bekleniyor. 50 bin atamanın 20 binin MEB'e yapılacağı kesinleşti. KPSS 2016/2 kapsamında 10 bin yerine 30 bin civarında bir kadro bildirilebilir.

Atamaların Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına göre yapılacağı biliniyor, zira konu ile alakalı farklı bir düzenleme yapılmadı...  

OHAL Sonrası çıkarılan KHK'de atılan personelin yerine bütçe kısıtlaması olmayacağı şu şekilde belirtilmiştir ; 

"(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir."

Öğretmen açığını onlar tamamlayacak

MEB’e bağlı devlet okullarında görevli olan ve darbe soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmenlerin oluşturacağı boşluk, sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra şu anda MEB’in bünyesinde norm fazlası (ihtiyaç fazla) durumunda olan öğretmenlerle doldurulacak. MEB’in çeşitli birimlerinde görev yapan norm fazlası 40 bin öğretmen, (eş durumuna bakılmaksızın) ihtiyaç duyulan il ve ilçelerdeki okullarda görev yapacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile ilgili şunları söyledi:

"Kanun Hükmünde Kararnameye gerekli hükmü koyduk. Bütçe kanundaki sınırlamalara tabii olmaksızın bu şekilde boşalacak kadrolara Bakanlar Kurulu kararıyla açıktan atama yapma imkanı getirdik." 

Numan Kurtulmuş ise şunları söyledi:

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün şöyle bir açıklama yaptı: "Devlet, millete hizmet edilecek bir mekanizmadır. Milletin bizatihi kendisidir. O zaman ne yapacağız? Devleti millete açacağız. Türkiye'de artık herhangi bir grubun; 'Adalet Bakanlığını ele geçirsin, Sağlık Bakanlığını ele geçirsin, İçişleri Bakanlığını ele geçirsin...' Sen kimsin kardeşim? Devletin bütün kurumları, bütün milletindir. Bunu önlemenin yolu, bu tür FETÖ'cü, paralel örgütlenmelerin ortaya çıkmasını önlemenin yolu, devleti, bütün milletin çocuklarına, milletin kadrolarına açmaktır. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat prensipleri içerisinde kim varsa, kökeni ne olursa olsun, devlet bunlarındır. Çünkü millet bunlardır."

Mülakat Sistemine Halk Sıcak Bakmıyor...

Bunca yıldır mülakat adı altında hakkı yenilen insanlar, artık mülakat istemiyorlar... Yıllardır FETÖ, dini bir görünüm çizerek, milyonlarca kişinin hakkını yedi. Devletin kilit noktalarındaki FETÖ yandaşları, sürekli olarak haklının değil, kendi adamlarının yanında oldular. Devletin içerisinde FETÖ dışında başka bir cemaat ya da farklı bir yapılanmanın da olabileceğinden endişe duyan vatandaşlar, mülakat yerine sınav sistemi istiyor...

Kamuda boşalan yerlere, mecburen atamalar yapılacak, bu atamaların şeffaflığı konusunda kimsenin tedirgin olmaması için, mülakat sistemi yerine sınav sistemi olmalıdır. 

Mülakat Yerine Sınav ve Güvenlik Soruşturması Olmalı...

Mülakat sistemi yerine, sınav ve güvenlik soruşturması olması çok daha mantıklı olacaktır... Açıktan atamalar Kasım ayında tüm şeffaflığı ile yapılmalı, halkın güveni tazelenmelidir...

 

 // Selime Topar
Mülakat yerine sınav olması daha iyi Mulakatta insanların hakları cigneniyo lütfen bir çözüm...
30 Temmuz 2016 08:16
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler