YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni haftada kuvvetli yağış var
Yeni haftada kuvvetli yağış var
18 Ocak 2010 09:12
Meteorolojii bazı bölgelerde kuvveti yağışların olabileceği uyarısında bulundu

Meteoroloji yine uyardı. Yeni haftada ülkenin bazı bölgelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Sıcaklıklarda ise önemli bir değişiklik olmayacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; öğle saatlerinden sonra Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Hatay, K.Maraş, Osmaniye),İç Anadolu'nun doğusu (Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman), Güneydoğu Anadolu ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), ülkemizin güneydoğu kesimlerinde güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege'de kuvvetli (35-50 km/saat) olarak esecek.

UYARILAR


KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Öğle saatlerinden sonra Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Hatay, K.Maraş, Osmaniye),İç Anadolu'nun doğusu (Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman), Güneydoğu Anadolu ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Kayseri, Sivas, Yozgat, Bingöl, Bitlis, Muş ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar vb) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (35-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar vb) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA


MARMARA: Parçalı çok bulutlu, batısı (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir) ile akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, Edirne ve Kırklareli ile gece saatlerinden itibaren Bursa ve Bilecik çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (35-50 km/saat)olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren İzmir ve Manisa çevreleri yağmur ve sağanak, Kütahya çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (35-50 km/saat)olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Adana, Mersin, K.Maraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney ve doğusu ile gece saatlerinde bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, Sivas çevreleri ile gece saatlerinde Kayseri, Ankara, Eskişehir, Yozgat ve Çankırı çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Niğde ve Karaman ile zamanla doğusunda (Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur; Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Merzifon çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz ile zamanla Doğu Karadeniz aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Bayburt ile Gümüşhane'nin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bingöl) ve Muş ile sabah saatlerinde Erzurum, Kars, Ardahan çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; akşam saatlerinden itibaren Malatya ve Elazığ ile gece saatlerinde Bingöl, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olmak uzere genellikle karla karışık yağmur ve kar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis çevreleri ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

DENİZLERDE HAVA

Ege, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz ile akşam Marmara ve Doğu Karadeniz'in doğusunda fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ: Yağmurlu, Rüzgar: Doğu Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5, doğusu 4 ila 6, akşam 7, Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan, gece batısı kuzeybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m Batı Karadenizin 2,0 ila 3,0m gece Doğu Karadeniz'in doğusu 2,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

MARMARA: Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgar: kuzeydoğudan 3 ila 5, akşam 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m gece 2,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

EGE: Yağmurlu, Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 öğleden sonra 5 ila 7, Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5, öğleden sonra 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m Görüş: iyi, yağış anında orta.

AKDENİZ: Sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğu, öğleden sonra güneybatıdan 3 ila 5, gece 6, Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan, gece güneybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m Doğu Akdeniz'de 2,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ: Çok bulutlu akşam kar yağışlı, Rüzgar: güney ve güneybatı, öğleden sonra güneydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,50 ila 0,75m Görüş: iyi, yağış anında orta.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler