YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni alkol satış düzenlemesi neler getiriyor?
Yeni alkol satış düzenlemesi neler getiriyor?
08 Eylül 2013 14:01
Alkollü içkilerin 22.00-06.00 saatleri arasında perakende satışının yapılamayacağına ilişkin düzenleme yarın yürürlüğe giriyor.

Yeni düzenlemeye göre, içkiler işletme dışından görülecek şekilde satılamayacak. Alkollü içkilerin otomatik satış makineleri ile satışı, her nevi oyun makineleri ya da farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edilmesi, basın-yayın ve posta yoluyla tüketicilere satışı da yasak olacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin büfeci açısından özellikle müşteri kaybı noktasında olumsuz etkileri olacağını öne sürdü.

Uygulamanın haksız rekabete yol açacağını iddia eden Palandöken, "Yandaki meyhane içki satışına devam ederken, büfeci satamayacak" dedi. Özellikle turistik bölgelerde iş yeri bulunan esnafın uygulamadan daha fazla etkileneceğine işaret eden Palandöken, saat 22.00'den sonra içki satın almak isteyen bir turiste durumun izah edilmesinin zor olduğunu öne sürdü.

"Korsan satışlar artabilir"

50 yılı aşkın süredir bakkalcılık yaptığını ve müşterinin tutulmasının kolay olmadığını bildiğini dile getiren Palandöken, kimi esnafın müşteri kaybetmemek adına korsan satışlar yapabileceği uyarısında bulundu.

Esnaf: Ciromuz düşecek

Büfeciler ise uygulamanın başlamasının ardından gelirlerinin ciddi oranda düşmesinden ve başta kira ve vergi olmak üzere birçok giderini karşılayamaz durumda olmaktan çekiniyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler