YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaz ve kış ramazanları arasındaki farklar
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), sıcak günlerde orucun ne kadar önemli olduğunu bir hadisinde belirtmiştir. Şüphesiz orucun hangi mevsime denk geldiği değil, önemli olan ibadettir. Peki, yaz ve kış ramazanları arasındaki farklar nelerdir?
Yaz ve kış ramazanları arasındaki farklar
26 Haziran 2016 / 02:00 Güncelleme: 26 Haziran 2016 / 06:27

'Nerede o eski Ramazanlar' söylemini her yıl duyarız. Aslında Ramazan'ın manevi iklimi aynı. Değişen ise mevsim… Birçok kişi Kış Ramazanlarında yaşadığını anımsayıp, aynı şeyleri yaz Ramazanlarında da yaşamayı umuyor.

Sahura kalkmayanlar oluyor

000-003.jpg

Kış Ramazanlarında oruçlu kalma süresi daha kısayken, yaz aylarında yaklaşık on yedi saat oruç tutuluyor. İftar ile sahur arasındaki süre de bir hayli kısa, yaz aylarında. Hal böyle olunca birçok kişi sahura kalkmıyor.

Çay yerine soğuk içecekler

001.jpg

Kış mevsimine denk gelen Ramazan ayında, sahura kalkmak ayrı bir keyifti. Soğuk havada sıcak yataktan kalkıp, gözleri yarı kapalı halde karnını doyurmak ayrı bir güzellikti. Kış Ramazanlarında hem sahurda hem de iftarda sıcak çay tercih edilir. Yaz Ramazanlarında ise susuzluğunu dindirmek isteyenler soğuk içeceklere yöneliyor.

Hoşafsız sahur olur mu?

002.jpg

Kış mevsiminde sahurların olmazsa olmazı ise hoşaftı. Ilık olarak servis edilen hoşaflar şimdilerde yerini soğuk şerbetlere bıraktı.

İftar çadırları

003-002.jpg

Kış Ramazanlarında, şehirlerin belli başlı yerlerine iftar çadırları kurulurdu.

Açık hava iftarları

004.jpg

Yaz aylarında ise iftar çadırları yerine açık alanlarda masalar kuruluyor.

Evden pek çıkılmazdı

005.png

Kış Ramazanlarında, oruç açıldıktan sonra bireyler ibadetlerini gerçekleştirdikten sonra evlerinde ailecek vakit geçirmeyi tercih ediyordu.

Akşam yürüyüşleri yapılıyor

006.jpg

Yaz Ramazanlarında ise evde oturan bulmak çok zor. İftarın ardından teravih namazına kadar birçok aile, yürüyüş yaparak vakit geçiriyor.

Buram buram tüten çorbalar

007.jpg

Kış aylarında sıcacık çorbalarla iftara başlayanlar, yaz mevsiminde soğuk çorbaları tercih ediyor.

Sıcak tatlı ikramı

008.jpg

Aynı şekilde kış mevsiminde yaşadığımız ramazanlarda lokma gibi sıcak tercih edilen tatlılar evlerimizden eksik olmazdı.

Sofraların vazgeçilmezi dondurma

009.jpg

Yazın ise durum çok farklı. On yedi saatlik orucun ardından bireyler sahura kadar sık sık dondurma yemeyi tercih ediyor.

Kalabalık sofralar

010.jpg

Kış mevsimine denk gelen Ramazanlarda, aile fertleri ve misafirler evlerin içinde kurulan masalarda oruç açardı.

Balkonlarda iftar masaları

011.jpg

Yaz aylarında ise özellikle konuklarını sıcak havanın etkisinden kurtarmak isteyenler, iftar sofralarını balkon ya da teraslarında hazırlıyor.

Tiryakiler çaydan vazgeçmiyor

012.jpg

Bazı çay tiryakileri içinse ister mevsim kış olsun isterse yaz… Onlar fırsat buldukları her an demli çaylarını yudumlamaktan vazgeçmez.

Onlar değişmiyor

013.jpg

Hem Kış hem de yaz Ramazanlarının değişmezi ise pide ve Ramazan davulcusu.

 

YENİŞAFAK

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler