YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaz tatiline çıkacaklar dikkat!
Yaz tatiline çıkacaklar dikkat!
23 Mayıs 2010 14:12
Emniyet Genel Müdürlüğü, yaz tatiline çıkacak olan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, yaz tatiline çıkacak olanları, dikkat edilmesi gereken kurallar konusunda uyardı.

İnternet sitesinde 'Tatil Trafiğine Dikkat' bölümünde, araçlarıyla uzun yolculuğa çıkacak sürücülerin rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyinmeleri konusunda bilgi veriliyor.

Ayrıca, çok kişi ile seyahat edilmesi durumunda sürücülerin direksiyon başında yanındakilerle dikkati dağıtmayacak şekilde konuşması ve sigara içmemesi konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Yemeklerde yağlı yiyeceklerden kaçınılarak meyve ve sebze tüketilmesinin de yararlı olacağına işaret ediliyor. 22 maddelik bir uyarı ile sürücülere yaz tatili yolculuğu konusunda bilgi veren Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, sürücüleri, yolculuk öncesi yeterli ve düzenli uyku alması konusunda da uyarıyor.

Yola çıkmadan önce alkol alınmamasını ve hasta olan sürücülerin mutlaka doktor kontrolünden sonra yola çıkması tavsiye edilirken, uzun mesafeli yolculuklarda zorunlu olmadıkça tek başına yola çıkılmaması isteniyor. Araçların yazlık bakımlarının mutlaka yapılmış olması istenirken, trafik yoğunluğunun az olduğu yolların tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nın sürücülerin dikkat etmesini istediği kuralların bazıları şöyle sıralanıyor.

"Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli. Sabah hafif bir kahvaltı yapılmalı ve yola aç çıkılmamalı. Ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmalı. Yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri mutlaka kullanılmalı. Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı.

Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli. Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı.

Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli. Araç camları kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli. Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken dikkati dağıtmayacak şekilde yanındakilerle konuşulmalı. Özellikle yeni ehliyet sahibi olanlar yeterli sürücülük deneyimine sahip olduktan sonra araçları ile uzun seyahatlere çıkmalı, tecrübeli sürücüler de aracına ve sürücülük becerilerine güvenerek kendilerini, yakınlarını ve tüm yol kullanıcılarını gereksiz şekilde riske atmamaya özen göstermeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kural ihlalinde bulunmamalı, kuralların her yerde geçerli olduğunu unutmamalı."
Cihan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler