YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaz Kur'an kursları 20 Haziran'da başlıyor
Yaz Kur'an kursları 20 Haziran'da başlıyor
03 Haziran 2016 11:35
Diyanet İşleri Başkanlığınca "Gel bu yaz Kur'an'ı gönlüne yaz" sloganıyla düzenlenen yaz Kur'an kursları 20 Haziran'da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu sezon da yaz Kur'an kurslarını başarıyla gerçekleştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Yaz Kur'an kurslarının bu yıl 20 Haziran'da başlayacağını bildiren Albayrak, her yaz bu dönem yaklaştığında başkanlıklarını, müftülükleri, imamları ve Kur'an kursu hocalarını tatlı bir heyecan kapladığını ifade etti.

Amaçlarının kendilerine emanet edilen çocukları en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu vurgulayan Albayrak, "Yaklaşık 3 buçuk milyon öğrencimizi cami ve Kur'an kurslarımızda ağırlıyoruz. Yaz döneminde çocukları camiyle, caminin mihrabı, kürsüsü, minberi, imamı, müezziniyle tanıştırmak, onları Kur'an'ı, yüce dinimiz İslam'ı sevdirerek eğitmek istiyoruz. Yaz Kur'an kurslarımız için kitaplarımız, müfredatımız ve programlarımızı hazırladık." dedi.

"Gel bu yaz Kur'an'ı gönlüne yaz"

Albayrak, yaz Kur'an kurslarını her yıl olduğu gibi bu yıl da "Gel bu yaz Kur'an'ı gönlüne yaz" sloganıyla başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Yaz tatilinde çocuklarımızın oynamaya, eğlenmeye de ihtiyaçları var. Biz çocukların hem eğlenmelerini hem öğrenmelerini arzu ediyoruz. Bu nedenle yaz günlerinde 9 hafta süren bu eğitimimiz günlük 3 saatten oluşuyor. Bunu fazla yoğunlaştırmıyoruz. Çocuklarımız günde 3 saat camiye gelsinler çünkü cami yolu onlar için sevgi yolu oluyor. Yazın 'Camilerimiz çocuk açacak' diyoruz. Çocuklarımızı annelerin babaların bizlere bir emaneti olarak görüyoruz. Çocuklarımızın Kur'an-ı Kerim öğrenmeleri gerekiyor."

Bu yıl yaz Kur'an kurslarının 2 haftasının ramazana denk geldiğini anımsatan Albayrak, bu dönemde çocuğun camiyle buluşmasının ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Albayrak, ramazanın bereketinin yaşandığı, camilerde teravih kılındığı bir ortamı çocuğun görmesinin onun manevi hayatına ciddi katkılar sağlayacağının altını çizdi.

"Aile desteği önemli"

Yaz Kur'an kurslarına yoğun ilgi gösterildiğini anlatan Albayrak, şöyle konuştu:

"Geçen yıl yaklaşık 3 buçuk milyon öğrencimiz yaz Kur'an kurslarımıza geldi. Ancak bu dönemi tatilde geçirenler de var. Bununla ilgili 3 dönemden oluşan programlarımız var. Örneğin birinci dönemi Malatya'da okuyan bir öğrencimiz ailesinin tatil programından dolayı Ankara'ya gidiyorsa ikinci döneme orada devam edebiliyor. Bu sayı daha artırmak istiyoruz. Ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrencinin her birine uluşarak Kur'an ve camiyle buluşmasını sağlamak istiyoruz."

Albayrak, öğrencilere camiyle buluşturup manevi hayatlarına katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirerek, ailelerden çocuklarının öğrenme süresini beraber yaşamaları önerisinde bulundu. Albayrak, "Bir çocuğun Kur'an-ı Kerim'de hızlı bir yol alması bize göre 3 haftadır ama bu arada aile desteği çok önemli. Velilerin hem yaz Kur'an kursunda hem kış kursunda hem de eğitim hayatında aileler çocuklarıyla ne kadar beraber olur onları yakından takip ederse o kadar başarı alınır. Çocuk eğitim hayatına ailelerin bir fiil katılması istiyoruz." ifadelerini kullandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler