YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşlılar, ziyaretlerine gelemeyen sevdiklerinden u
Yaşlılar, ziyaretlerine gelemeyen sevdiklerinden u
30 Eylül 2008 14:43
Yaşlılar, ziyaretlerine gelemeyen sevdiklerinden u

Huzurevlerinde 1 Ekim Dünya Yaşılar Günü ile Ramazan Bayramı'nı bir arada kutlayacak olan yaşlılar, ölen ya da ziyaretlerine gelemeyen sevdiklerinden uzakta özlem dolu sessiz bir bayram geçiriyor.


Bugün bayram. Özellikle yaşlılar, hele bir de huzurevinde kalanlar için bir başkadır bu günler. Onlar için bayram hatırlanmaktır. Uzakta olan evlatların kokusunu almaktır. Sarılmaktır onlara. Ama eğer unutmazlarsa.


BAYRAMDA ONLARI UNUTMAYIN
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'de 65 yaşını geçen nüfusun, genel nüfusa oranı yüzde 7.1 olurken, İzmir'in Karaburun ilçesi gibi yerlerde ise bu oran yüzde 40'ı geçiyor. Ve değişen gelenekler yaşlıları daha çok huzurevine mahkum ediyor. Kimi yalnızlıktan, kimi evlatlarının ilgisizliğinden soluğu huzurevinde alıyor. Bayramlarda ise tek istekleri sevdiklerinin gelin ellerini öpmesi oluyor.


1 EKİM YAŞLILAR GÜNÜ VE BAYRAMI BİR ARADA KUTLUYORLAR
Ülkede yaşlı nüfusuyla birlikte huzurevi ihtiyacı da arttıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu son 3 yılda 1253 kişi kapasiteli toplam 16 huzurevi hizmete soktu.Ülke genelindeki toplam 260 huzurevinin 77'si Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK), 21'i belediyelere, 35'i dernek ve vakıflara, 6'sı ise diğer bakanlıklara bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Özel sektörün ise 114, azınlıkların da 7 huzurevi bulunuyor.


Ülke genelinde yaşlılara yatılı bakım hizmeti veren resmi ve özel kuruluşlara ait huzurevlerinin toplam kapasitesinin 20 bin 800 olduğu ve buralarda yaklaşık 17 bin yaşlıya hizmet verildiği kaydediliyor. SHÇEK'e ait 72 huzurevi ile huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 6 bin 725 kişinin yatılı kaldığı, 5 huzurevinde ise henüz yaşlı kabulüne başlanmadığı ifade ediliyor.


Öte yandan, halen 1573 yaşlının SHÇEK'e bağlı huzurevlerine yerleşmek için sıra beklediği öğrenilirken, bu kişilerin özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki huzurevlerinde kalmak istemelerinden dolayı henüz huzurevlerine yerleştirilemediği belirtiliyor.


Şimdi onlar hem 1 Ekin Dünya Yaşlılar Günü'nü hem de Ramazan Bayramı'nı kutluyor. Ve sevdiklerinin yanlarında olmalarını istiyor.


''HERKES BİR GÜN YAŞLANACAK''
Herkesin bir gün yaşlanacağını unutmaması gerektiğine dikkati çeken Erzurum Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Sultan Murat Aydın şöyle konuştu:


''Toplumumuzda, kültürümüzde yaşlısına saygı gösteremeyen, çocukları sevmeyen yadırganır. Her şeyden önce onlar bizim geçmişimiz, mazimizdir. Onları sadece bayramlarda değil, her zaman ziyaret ederek bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalıyız. Huzurevlerinde ev ortamı havası verilse de yeme, içme, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlar karşılansa da yaşlılarımızla vakit geçirmek onların gönüllerini almak, dertleşmek, konuşmak onları çok mutlu ediyor. Bayramlarda kaç kişi gelip bizi ziyaret edecek diye düşünüyorlardır. Bayramın ikinci gününe denk gelen 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nde tüm vatandaşlarımızı yaşlılarımızın sevinç ve hüzünlerini paylaşmaya çağırıyorum. Bugün gönül alalım, onlarla zaman geçirelim.''


KENDİSİNE VERİLEN ŞEKERİ ÇOCUKLARA DAĞITACAK
Erzurum Büyükşehir Belediyesine ait huzurevinde kalan 76 yaşındaki Muzaffer Akbulut, dışardan ziyaretlerine gelenlerin sevinçlerine ve üzüntülerine ortak olup, zaman geçirmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.


Ziyaretlerle morallerinin düzeldiğini ve yalnız olmadıklarını hissettiklerini ifade eden Akbulut, ''Bayramlarda herkesi bizimle vakit geçirmeye çağırıyorum. Bizleri unutmasınlar. Hediye getirmeleri önemli değil, kendileri gelsin yeter'' diye konuştu.


Söz konusu huzurevinde kalan 68 yaşındaki Seher Ünlü ise özellikle çocukları çok sevdiğini belirterek, ''Dışardan ziyaretimize gelenlerin ve huzurevi görevlilerinin verdiği şekeri çocuklara dağıtmak için saklıyorum. Çocukları çok seviyorum. 6 yıldır burada kalıyorum'' dedi. Gazeteport


  
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler