YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşları küçük, acıları büyük çocuklar
Yaşları küçük, acıları büyük çocuklar
18 Mayıs 2014 12:21
Kömür ocaklarında meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybeden madencilerin çocukları, kokusuna doyamadıkları babalarından ayrı büyümenin hüznünü yaşıyor.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler gibi Zonguldak havzasındaki iş kazalarında da yaşamını yitiren nice işçinin geride kalan çocukları babasız kalmanın acısını minik yüreklerinde taşıyor.

Kimisi babasını hatırlamayacak kadar küçük yaşta, kimisi ise "annesi babasının mezarına azıcık açsa onu görebileceğine" inanacak kadar özlem dolu çocukların tesellisi en az onlar kadar kederli annelerine düşüyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğünde geçen yıl metan gazı püskürmesi sonucu hayatını kaybeden 8 işçiden iki çocuk babası Ahmet Şeker'in (30) eşi Arzu Şeker, AA muhabirine, Soma'daki acının yüreklerini bir kez daha dağladığını söyledi.

Soma'yla ilgili televizyondaki haberleri izleyemediğini, hep eski acı anılarının aklına geldiğini anlatan Şeker, "Eşimin öldüğünü çocuklarıma uzun süre anlatamadım. Uzman yardımı aldık fakat çocuğa yine de bunu anlatamıyorsunuz, oğlum 'babamı isterim' diye çok ağladı. Yapılacak şey değil ama oyuncak alıp onunla avutmaya bile çalıştık ama oyuncak nedir ki " diye konuştu.

Şeker, hem anne hem de babalık yapmaya çalıştığını vurgulayarak, Soma'da yakınını kaybeden herkese sabır dilediğini, yerin altına girme imkanı olsa bir can kurtarmak için toprağı elleriyle kazmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Şeker'in oğlu 7 yaşındaki Muhammet Ali de babasını özlediğini, okula gitmediği zamanlarda kardeşiyle oynadığını ve büyüyünce polis olmak istediğini ifade etti.

Durumun farkında olmayan 2 yaşındaki Havva Nehir Şeker ise hiç tanımayacağı babasının fotoğraflarıyla oyun oynadı.

"Babam cennete gitti"

Aynı kazada hayatını kaybeden Muharrem Yapıcı'nın eşi Dürdane Yapıcı, oğlunun babası öldüğünde 7 yaşında olduğunu, kazadan yaklaşık 2 ay sonra çocuğuna durumu açıklayabildiğini anlattı.

Yapıcı, oğlunun babasının yokluğuna alışamadığına işaret ederek, "İlk duyduğunda zaten içine kapandı ve bir süre konuşmadı. Artık babasını rüyasında gördüğünü anlatıyor, kendince acısını paylaşıyor" dedi.

Yapıcı'nın oğlu Eren ise babasının cennete gittiğini, artık annesi ve babaannesiyle 3 kişi yaşadıklarını belirtti.

Babasını çok özlediğini ifade eden Eren, babaannesinin "oğlum gitti" diye ağladığını duyduğundan çok üzüldüğünü söyledi.

"Annem mezarı azıcık açsa babamı göreceğim"

Madende ölenlerden Muharrem'in (29) eşi3 çocuk annesi Çiğdem Arslan da çocukları için ayakta durmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Pedagoga getirdiği çocuklarından birinin "annem sokağa çıkınca onu da kaybederim' diye korkuyorum" şeklinde konuştuğunu duyunca çok üzüldüğünü aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Bir çocuğun psikolojisi nasıl anlatılır, bilmiyorum. Küçük oğlum 4 yaşındaki Mustafa Rıza, bazen 'babam cennete gitti' diyor. Kızım da aynı durumda. 12 yaşındaki oğlum Muhammet Can'ı ise arkadaşıyla konuşurken 'Biz babamın mezarına gidiyoruz, annem azcık mezarını açsa göreceğim babamı' dediğini duydum. Ben daha ne diyebilirim, içimdekileri nasıl anlatırım "

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler