YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasin Börü'nün ağlatan notu: "Merhamet..."
IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını bahane ederek sokaklara dökülen, provokatör grupların zalimce katlettiği liseli Yasin Börü'nün günlüğünün arasından çıkan notlar, ailesini bir kere daha üzdü.
Yasin Börü'nün ağlatan notu: "Merhamet..."
24 Ekim 2014 / 06:35 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 06:47

Kurban eti dağıtırken Kobani eylemlerinde linç edilen liseli Yasin'in üzerinden aracıyla geçen kişinin, yan apartmanda oturan 2 çocuk annesi bir kadın olduğu iddia edildi. Öte yandan, Yasin'in günlüğünde yer alan bir cümle duygulandırdı.

Star'da yer alan habere göre; Kobani eylemleri sırasında eylemciler tarafından fakirlere kurban eti dağıtan biri lise öğrencisi 4 genci linç ederek öldürmesi acı kayıpları gözler önüne serdi. İddiaya göre PKK’lılar tarafından, önce bıçaklanan, sonra boğazı kesilmeye çalışılan ve 3. kattan atıldıktan sonra üstünden araba ile geçilerek katledilen lise öğrencisi Yasin Börü’nün notlarında ise ‘merhamet’ vardı.

Görgü tanıkları anlatıyor

Kurban Bayramın 4. günü kurban eti dağıtan Yasin Börü (16), Hüseyin Dakak (19), Hasan Gökgöz (26) ve Riyad Güneş’in (28) öldürülmesinin yankıları sürerken maktullerin yakınları, yaralılar ile görgü tanıklarının ifadelerine ulaşıldı. İfadelere göre PKK’lılar önce dernek, ev ve arabaları taşladılar, ateşe verdiler. Daha sonra silahlarla belirledikleri kişi ve hedeflere saldırıldı.

Üzerinden arabayla o geçti

Görgü tanığı ifadelerine göre Yasin ile 3 arkadaşının linç edildiği akşam, Yasin’in üzerinden arabayla geçen kişi, yan apartmanda oturan evli ve iki çocuklu bir kadın. Görgü tanığı, Bağlar’da oturan bu kadının, linç sırasında arabasına iki kişi alarak Yasin’i ezdiğini söyledi. Gençlerin sığındığı apartman ile yan apartmanda oturan 8 kişinin linci gerçekleştirdiğini belirten görgü tanığı, linçten bir gün sonra bu kişilerin apar topar taşındıklarını söyledi.

‘Partiden silahları getirin’

Saldırı akşamını anlatan bir görgü tanığı ise HDP ve PKK’lı grubun başında talimat veren kişinin bina önünde bekleyenlerden birine “İlçe binasına git 30 keleş gelmiş onları dağıt” dediğini söyledi.

Bir başka tanık saldırılarda yaralanan bir çok HDP ve PKK’lı belediyeye ait birimlerde saklanıyor. Belediye abulanslarıyla gelen doktorlarca tedavi ediliyorlar. Bu kişilerin çoğu, dağdan gelen PKK’lılar ile Kobani’den gelenler. Dernek yöneticisi bir tanık da, kendilerinin baktığı Kobanili 3 gencin zorla eyleme götürüldüğünü, eylemde öldüklerini ve belediye tarafından gizlice gömüldüklerini iddia etti.

16 provokatör yakalandı

Bu arada İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, Kobani’yi bahanesiyle, İstanbul sokaklarını ateşe veren Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH) üyesi eylemcileri takibe aldı. İstanbul’da 5 ilçede düzenlenen operasyonda, biri kadın 16 eylemci gözaltına alındı. Eylemcilerin evlerindeki aramada 3 ruhsatsız silah ele geçirildi. Gözaltına alınan bir kadının eylemleri organize ettiği belirlendi.

Gözlerinden tanıyabildim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Pervin Buldan ile Zübeyde Zümrüt hakkında suç duyurusundan bulunan mağdurlar da yaşadıkları vahşeti polis ifadelerinde anlattı. İki kurşun ve 17 bıçak darbesiyle kurtulan Yusuf Er’in (18) babası Şahabettin Er, olay günü kurban eti dağıtmaya çıkan oğlunu merak edip saat 17:30 sularında aradığını ve mahsur kaldığını öğrendiklerini belirterek, “Bir süre sonra kardeşim aradı ve Yusuf’u hastaneye götürdüğünü söyledi.

Hastanenin acil girişinde bekleyen ambulansın içinde iki yaralı vardı. Kanlar içindeki oğlumu ancak gözlerinden tanıyabildim” dedi.

Bahçede kurban keseni vurdular

Olay günü akrabalarıyla evinin bahçesinde kurban kestiklerini ve sohbet ettiklerini anlatan Veysi Ergin ise, “Evime taşlarla saldırılar oldu. Ne olduğunu anlamak için dışarı çıktım. Taş atanların arasında ellerinde uzun namlulu silahlar, pompalı tüfekler ve havai fişekler vardı. Attıkları taşları geri atarak uzaklaştırmaya çalıştım. Silahlı saldıranlardan biri bana ateş etti. Başım ve sırtımdan yaralandım. Saldırılar gece geç saatlere kadar devam etti. Yaralı bir şekilde ertesi güne kadar beklemek zorunda kaldım. Sabah Dicle Üniversitesi Hastanesine gittim. Sırtımdan 10 adet saçma çıkardılar halen vücudumun değişik yerlerinde çıkarılmayan saçmalar var” şeklinde ifade verdi.

Hastanede kurşunlandı

Şanlıurfa Havalimanı’nda şoförlük yapan ve bayram izni için geldiği Diyarbakır’da özel Sultan Hastanesi’nin karşısındaki binadan ateş edilerek öldürülen Cumali Güneş’le ilgili savcılığın yürüttüğü soruşturmada da şok bilgiler ortaya çıktı. Emniyette bilgisine başvurulan Cumali Güneş’in ağabeyi Ali Yaşar Güneş, kardeşinin hiçbir siyasi parti veya derneğe üye olmadığını belirtti.

Güneş, “Kardeşim olay günü akşam Şanlıurfa’ya görevine dönecekti. Öncesinde de alış veriş yapmak için dışarı çıkmıştı. Eve dönerken yolda patlama sesleri geldiği için hastana bahçesine sığındı. Orada bir kurşunla vuruldu. İlk müdahalesi bahçesinde vurulduğu hastanede yapıldı. Sonra Dicle Üniversitesi’ne kaldırıldı” dedi.

Merhameti anlattı, merhametsizce katledildi

PKK’lı gruplarca linç edilen lise öğrencisi Yasin Börü, katledilmeden bir hafta önce merhamet ve insanlara iyilik yapmanın önemini anlatan notlar almış ve bu notları annesi ve kardeşleriyle paylaşmıştı. Notlarında yazdığı gibi fakirlere Kurban eti dağıtırken katledilen Yasin’den geriye kalan defter ve kitaplarının arasındaki notları gören ailesi bir kez daha kahroldu.

Baba Fikri Börü oğlu Yasin’in o gün kendisine, “Baba dışarıda çok fakir insan var bu insanlara kurban eti dağıtmamız lazım. Ben öğleden sonra kurban eti dağıtmaya gideceğim” dediğini belirtti. Acılı baba, “Annesine vefatından bir hafta önce insanlara iyilik etmenin, merhametli davranmanın, yetimlere düşkünlere sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmıştı. Kardeşlerine sürekli bu telkinlerde bulunurdu. Bu notlarını kitap ve deflerlerinin arasında bulduk. İyilik peşinde koşan merhametin ne olduğunu kavrayan ve buna göre yaşayan oğlumu merhametsizce katlettiler” dedi.

Tanınmaz hale getirdiler
Gözü yüşlo anne Hatice Börü ise “Oğlum saygılı ve iyilik sever bir çocuktu. Öğrendiiklerini paylaşırdı. Geçenlerde de bana merhametin dinimizdeki önemi ve peygamberimizin bu konudaki tutumunu anlatmıştı. Ancak vicdansızlar ona hiç acımadılar, merhamet 8etmediler. Oğlumun nazik bedenini tanınmaz hale getirdiler” dedi.

Yasin Börü öldürülmeden bir hafta önce araştırıp kaleme aldığı şu notları annesine okumuştu: “Merhamet, acımak, bağışlamak, şefkat göstermek iyilikte bulunmaktır. Hz. Muhammed canlılara karşı şefkatli ve merhametliydi. Akrabalarını ve komşularını ziyaret eder, onlara şefkat gösterir, yetimi, düşkünü ve mazlumu gözetirdi. Hz Muhammed hastaları ziyaret eder, köle ve fakirlerle oturur onlarla yemek yerdi.”

 

STAR

09:48
 // n.s
Yasin oglumuza Allah tan rahmet acili ailesine sabir diliyorum...
24 Ekim 2014 09:48
RAHMET EYLE YARAB
 // ADEMOĞLU
Allahım rahmetini üzerine yağdırsın bu kardeşimizin.Ailesine de sabırlar varsin.Katillerine de aynı acıyı versin....
24 Ekim 2014 Cuma 08:21
07:12
 // Abdullah
Allah şehadetinizi kabul etsin, ailenize sabırlar versin. İşte özlenen dindar gençlik bu!...
24 Ekim 2014 07:12
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler