YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasaya uymayana bakanlık acımadı
Yasaya uymayana bakanlık acımadı
24 Kasım 2013 11:45
İstanbul’da 41 atık su arıtma tesisinde 2012 yılında 1.2 Milyar metreküp atıksu arıtıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne uymayan 5 firmaya 243 bin TL ceza kesti.

Yaklaşık 14 milyonluk nüfusu ve sanayi tesisleriyle, büyük miktarda evsel ve endüstriyel atıksu yükünün taşındığı İstanbul’da, İSKİ tarafından işletilen şu an 41 atıksu arıtma tesisi hizmet veriyor.

2012 yılında İstanbul’da 14 atıksu arıtma tesisinde 1.2 Milyar (m3/yıl) atıksu arıtıldı. İstanbul’da arıtılan su miktarı Terkos gölüne gelen yıllık su miktarının yaklaşık 5 katı iken, Büyükçekmece Baraj Gölü hacminin yaklaşık 7 katına denk geliyor.

Yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, İstanbul genelinde 1993 senesinde yıllık 70 milyon m3 olan arıtılan atıksu miktarının nüfus artışına ve arıtma tesisi yatırımlarına bağlı olarak 2012 senesi itibariyle 1.2 milyar m3’e ulaştığını söyledi.

İstanbul’daki sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstriyel atıksuların sektörel dağılımında petrol ve metal ağırlıklı hizmet veren firmaları, gıda, tekstil ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar izliyor.

Atıksular nedeniyle olası kirlenmelerin önüne geçmek için çalışmalarına devam eden İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 2013 yılında İstanbul’daki 180 firmayı inceledi. Denetimlerde Su Kirliliği Yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle İstanbul’da geçtiğimiz yıl 373 bin 915 TL ceza kesen Bakanlık, bu yıl 5 firmaya toplamda 243 bin TL ceza kesti. Ceza kesilen faaliyet alanları arasında akaryakıt, kimya ve tersane tesisinin yanında siteler de yer alıyor.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler