YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşam sanılandan bir milyar yıl eski
Yaşam sanılandan bir milyar yıl eski
20 Şubat 2015 19:34
Avustralya ve Güney Afrika'da 52 farklı kaya örneğini inceleyen bilim insanları, Dünya'da yaşamın 2 milyar yıl değil, 3 milyar yıl önce başladığını ortaya çıkardı.

ABD'li bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, dünyadaki yaşamın sanılandan 1 milyar yıl daha fazla olduğu iddiasına yol açtı.

52 kaya örneği toplandı

Nature dergisinde yayımlanan Washington Üniversitesi ve Johannesburg Üniversitesi'nden uzmanların gerçekleştirdiği araştırma, dünyadaki yaşamın 2 milyar yıl önce başlamadığını belirledi. Uzmanlar araştırmayla ilgili Güney Afrika ve Avustralya'dan 52 farklı kaya örneği topladı. Örneklerin incelenmesi sonucu, yaşının 2.75 ila 3.2 milyar yıl arasında değiştiği bildirilen kayalarda nitrojen moleküllerine rastlandığı öğrenildi. 

Milyarlarca yıllık sır

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Roger Buick örneklerde bulunan nitrojen moleküllerinin, dünyada 3.2 milyar yıl önce de nitrojenin yer aldığını ve bazı bakteri ve virüs gibi tek hücreli basit yaşam formlarının 3.2 milyar yıl önce de yaşamlarını sürdürebildiğini gösterdiğini ifade etti. 

Tek hücreliler vardı

Şimdiye kadar bilinenlere göre, o dönem dünyada oksijen bulunmadığını söyleyen Buick, bu araştırmayla elde edilen verilerden hareketle tek hücrelilerin dünyada o zaman da var olduğunu ve oksijen ortaya çıkardıkları sonucuna ulaşılabileceğini belirtti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler