YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yarışmaya büyük ilgi vardı
Adana'da mezarlıklarda Kur'an-ı Kerim okumak isteyen kişiler sınavdan geçirildi
Yarışmaya büyük ilgi vardı
19 Eylül 2009 / 12:21 Güncelleme: 19 Eylül 2009 / 12:32

Adana'da mezarlıklarda Kur'an-ı Kerim okumak isteyen kişiler sınavdan geçirildi. Asri Mezarlık'ta gerçekleştirilen imtihana her yaştaki okuyucular, büyük ilgi gösterdi.
 

Mezarlıklar Müdürlüğü önünde kuyruğa geçen kişiler, iki din görevlisinin nezaretinde Kur'an-ı Kerim'i kurallarına göre okuyup okumadıkları test edildi. Heyecanlı oldukları gözlenen şahıslardan Kur'an'ı tilavetine uygun okuyanlara yaka kartı verildi. Sınavı geçemeyenler ise özel güvenlik görevlileri tarafından mezarlık dışına çıkartıldı.
 

Ramazan Bayramı arifesinde vatandaşlar mezarlıklara akın etti. Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, seyyar satıcılar, dilenciler ve su dağıtıcılarının mezarlık içerisine girişlerini önlemek için tedbirlerini artırdı. Bu arada ekipler, mezarlık içinde izinsiz Kur'an okuyarak kazanç elde etmek isteyenlere karşı operasyon düzenledi. Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, Ramazan Bayramı süresince vatandaşların kabir ziyaretlerini huzur içinde gerçekleştirmeleri için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Mezarlıklarda Kur'an-ı Kerim okumak isteyenleri her yıl olduğu gibi bu bayramda da sınava tabi tuttuklarını hatırlatan Yiğenolu, "Buradaki amacımız, halkın dini duygularını kullanmaya yeltenen art niyetli kişilere izin vermemektir. Yetkili imam-hatiplerimizin denetiminde Kur'an'ı doğru şekilde okuyan insanlara yaka kartı veriyoruz. Başarılı olamayanları mezarlık dışına çıkartıyoruz. Vatandaşlar, bizlerin belirlediği hocaları tercih etsin." dedi.
 

Mezarlıkta Kur'an okumaya gelen gençlerden Şaban Maraşlıoğlu, Allah rızası için bu işi yaptığını söyledi. Hiçbir ücretin Kur'an okumanın karşılığının olamayacağını ifade eden Maraşlıoğlu, "Altından bir dağ verseler bile, mukaddes kitabımızı okumanın bedeli olamaz. Ama biz istemeden birileri bir hediye verebilir. Bu ayrı bir şeydir. Dinen de bunun bir sakıncası yoktur." diye konuştu. Sabah erken saatlerinden itibaren mezarlığı dolduran insanlar, yakınlarının kabirlerinin bakımını yapıp, onların ruhlarına fatihalar okudu.
 

Öte yandan Adana Garnizon Şehitliği'nde hüzün vardı. Aileler, gözyaşları arasında şehit askerlerinin kabirlerinde Kur'an-ı kerim okudu, dua etti. Garnizon Komutanlığı'ndaki askerler ise şehitlikte temizlik yapıp, kabirlere karanfil bıraktı.

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler