YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay kararı işsiz bıraktı
Kayseri'de 3 çocuk babası Erdoğan Demir'in hayatı 12 Eylül 1980 olayları sonrasında çilelerle doldu. PTT'de 10 yıllık devlet memuru olarak çalışan Demir, Yargıtayın verdiği karar sonrasında işinden oldu.
Yargıtay kararı işsiz bıraktı
02 Şubat 2010 / 21:30 Güncelleme: 02 Şubat 2010 / 21:37

12 Eylül 1980 yılında çıkan olaylar sonrasında silahlı çeteye üye olmak suçundan 5 yıl hüküm giyen Erdoğan Demir, "O dönemlerde 2'inci Ordu Sıkı Yönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılandıktan sonra 5 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldım. Bursa'da 20 ay sürgüne gönderildim. Kayseri Zincidere, Konya Dutlukır, Malatya'da hapishanede yattım. 1993 yılında ise PTT'ye işçi olarak girdim. Babamın vefat etmesi nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldım" diyerek hayatını anlattı.  

Babasını kaybettikten sonra PTT'nin sınavla eleman aldığını ve bu sınavı kazandığını anlatan Demir, "Atamaları beklediğim sırada bana bir mektup geldi ve devlet aleyhine suç işlemiş olan birinin devlet memuru olarak görev yapamayacağı yazıyordu. Bunun üzerine Kayseri İdari Mahkemesi'ne dava açtım ve davayı kazanarak işime başladım. PTT'de 11 yıl görev yaptım ancak 1993 yılında Yargıtay'da devam eden dava 2009 yılında bitti. Mahkeme, mektupta yazan gerekçelerle benim devlet işlerinde çalışamayacağıma karar verdi" dedi. Erdoğan Demir, 17 yıl süren mahkeme sonrasında verilen kararı eleştirerek, "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da, şiir okuduğu için devlet aleyhine suç işlediği gerekçesiyle hüküm giymişti. Başbakan, muhtelif haklarını geri alarak seçimlere girdi ve Başbakan oldu. Ben de muhtelif haklarımı aldım ama bir devlet memuru bile olamadım" diyerek, kaderine sitem etti.

Şu anda 3 çocuk babası olan Erdoğan Demir, 275 TL işsizlik maaşı ile geçindiğini belirterek, "Ben şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açtım. Kendi ülkemi Avrupa'ya şikayet etmek zorunda kaldığım için gururum inciniyor. Ben bunu istemezdim" diye konuştu. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler