YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay: Cimrilik boşanma nedeni
Yargıtay: Cimrilik boşanma nedeni
Yargıtay: Cimrilik boşanma nedeni
08 Ağustos 2008 / 15:55 Güncelleme: 08 Ağustos 2008 / 00:00

Yargıtay, elektrik sarfiyatı oluyor diye karısını karanlıkta oturmaya zorlayan, çöp kutusunu sürekli kontrol eden ve meyvenin kabuklarını kalın soyup israf ediyorsun diye karısını suçlayan kocanın "aşırı tasarruflu" davranmasını boşanma nedeni saydı.


Yargıtay, aşırı tutumlu ve tasarruflu davranmanın boşanma nedeni olarak kabul edilebileceğine karar verdi.


Yerel Mahkemenin reddettiği bir boşanma davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Aşırı şekilde tasarruflu davranışlarda bulunma”nın boşanma nedeni olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.


Yargıtay, kocasının; elektrik sarfiyatı oluyor diye kendisini karanlıkta oturmaya zorladığını, çöp kutusunu sürekli kontrol ederek çöpe atılanları kontrol ettiğini, yapılan harcamaları günlük olarak not ettiğini ve meyvenin kabuklarını kalın soyup israf ediyorsun diye kendisini suçladığını belirten kadının açtığı boşanma davasının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.


"NİTELİKLİ GEÇİMSİZLİK MEVCUT"
Kararda şöyle denildi: “Davalı kadının ağır hakaretlerine karşılık davacı kocanın aşırı şekilde tasarruflu davranışlarda bulunarak evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşnmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.”GAZETEPORT

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler