YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralı Azerbaycan askerleri tedavi için Türkiye'de
Yaralı Azerbaycan askerleri tedavi için Türkiye'de
09 Ağustos 2014 20:33
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde çıkan çatışmalarda yaralanan Azerbaycan askerlerinden 3'ü tedavi için Türkiye'ye getirildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bakü Koordinatörlüğünün girişimiyle Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Ankara'ya getirilen askerleri, Esenboğa Havalimanı Genel Havacılık Terminalinde Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagırov, TİKA Başkanı Serdar Çam, Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Arıkan Nacar ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş karşıladı.

Askerlerden Adalet Memmedov Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Elvin Askerov ile Serhan Tahirzade Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

"Karabağ sorununun biran önce çözülmesi gerekmektedir"

İşler, burada yaptığı açıklamada, yaralı askerlere geçmiş olsun ve acil şifa dileklerini iletti.

Askerlerin Türkiye'ye getirilmesinin gurur verici bir tablo olduğunu ifade eden İşler, "Geçmişte bu tür görüntüleri filmlerde izliyorduk şimdi filmlerde izlediğimiz görüntülerin Türkiye Cumhuriyeti'nde gerçek olduğunu görmek, hepimizi iftiharlandırdı, gururlandırdı. Dolayısıyla mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

Türkiye'nin bütün mazlum ve mağdur coğrafyalara TİKA, Kızılay, AFAD vasıtasıyla yardım elini uzattığını vurgulayan İşler, yaralı askerlerin de TİKA'nın işbirliğiyle Türkiye'ye getirildiğini anımsattı.

Askerlerin tedavilerinin en kısa zamanda yapılarak ülkelerine dönmesini dileyen İşler, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Azerbaycan'da yaşanan bu çatışmalar bizleri üzmekte. 31 Temmuz'dan beri çatışmalar sürüyor. İki taraftan ölen ve yaralanan askerler var. Karabağ sorununun biran önce çözülmesi gerekmektedir. Bu çatışmaların zaten temelinde yatan da budur. Dolayısıyla biz, Türkiye olarak bir an önce çözülmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Minsk grubunun da üyesiyiz Türkiye olarak, Güney Kafkasya'da bu sorun çözülmeden barışın, huzurun gelmeyeceği herkesin malumudur.

Bu yaşanan olaylar da bu sorunun biran önce çözülmesini gerekli kılmaktadır ve umarım uluslararası camia gerekli çabayı ve gayreti gösterir, bu Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki işgal sorununun biran önce sonlandırılmasına yardımcı olur. Bu çözülmeden de o coğrafyaya huzurun gelmeyeceği ve aynı zamanda komşu ülkelerde de aynı zamanda sıkıntılara yol açacağı muhakkaktır. Dolayısıyla biz, bu sorunun biran önce çözülmesini temenni ediyoruz, ülke olarak da bu sorunun çözülmesi için büyük gayret sarf ediyoruz."

İşler, Azerbaycan ile Türkiye'nin "iki devlet, tek millet" olduğunu belirterek, her zaman bu ülkenin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir görüşme yaptığını bildiren İşler, kendisinin de havaalanına gelmeden önce Erdoğan'ı bilgilendirdiğini, Başbakan Erdoğan'ın da kendisine bu konuyu yakından takip etmesi talimatı verdiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın da yaralılara acil şifa dileğini ilettiğini kaydeden İşler, "Dolayısıyla iki ülke arasındaki kardeşçe, dostani ilişkiler devam etmekte. Bundan sonra da Allah nasip ederse devam edecek" ifadesini kullandı.

İşler, yaralıların Türkiye'ye getirilmesinde çaba sarf eden Sağlık Bakanlığı ile TİKA yetkililerine ve iki ülke parlamentolarının dostluk grubu başkanlarına da teşekkür etti.

Son bir ayda Azeri askerlerin Türkiye'ye getirilmesi dışında başka diğer konularda da destek verildiğine değinen İşler, İranlı Türklerin manevi lideri Prof. Dr. Cevat Heyet'in Bakü'de tedavisi için bir doktor heyeti gönderildiğini, eski İmar Bakanı Emil Ahundov'un Türkiye'de tedavi edildiğini anlattı.

"Dostane ve kardeşçe ilişkinin doğal bir göstergesi"

Askerlerin getirilmesi konusunda yardım önerisinde mi bulunulduğu yoksa Azerbaycan'dan bir talep mi geldiği, diğer başka yaralı askerlerin de Türkiye'ye getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine İşler, talebin nereden geldiğinin önemli olmadığını, Bakü'de TİKA'nın koordinasyon ofisi olduğunu, karşılıklı görüşmelerle gerekli müdahalelerin yapıldığını bildirdi.

Gerekli olduğu takdirde başka yaralıların da Türkiye'ye getirileceğini ifade eden İşler, "İki ülke arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkinin doğal bir göstergesidir. 'Talep şuradan geldi, buradan geldi' bunlara iki ülke arasında gerek olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

"Gazze'deki yaralıları getirmek için Mısır ile görüşmeler sürüyor"

Türkiye'ye yakın coğrafyadaki mazlum ve mağdurlarla ilgilendiklerini vurgulayan İşler, Gazze'deki yaralıları getirmek için Mısır ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Bugüne kadar buradan iki hasta getirildiğini ancak gerekli izinler alınamadığı için Mısır'da bulunan Gazzeli yaralıların, Türkiye'ye getirilemediğini anımsatan İşler, işlemlerin tamamlanması halinde bunun da gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Irak'taki Türkmenlerle de yakından ilgilenildiğine dikkati çeken İşler, Suriye'den ve Libya'dan yaralıların getirildiğini dolayısıyla herkese eşit mesafede olduklarını dile getirdi.

Büyükelçinin sözleri

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagırov da yaralıların Türkiye'ye getirilmesinin iki ülke arasındaki dostluğun bir örneği olduğunu söyledi.

Askerlerin Türkiye'ye getirilmesinde emeği geçenlere, Türk Hükümeti ve devletine halkı adına teşekkür eden Bagırov, yaralılara Allah'tan şifa diledi.

Bagırov, bölgedeki son durumun sorulması üzerine çatışmaların muhtelif yerlerde sürdüğünü, Azerbaycan ordusundan 14 şehit verildiğini belirterek, yakın zamanda çatışmaların durması ve Azerbaycan'ın arazi bütünlüğünün sağlanması temennisini dile getirdi.

Askerlerden biri bacaklarını kaybetti

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Arıkan Nacar da askerlerin sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi.

Yaralılardan birinin hayati tahlikesinin bulunduğunu, diğerlerinin durumunun ise iyi olduğunu kaydeden Nacar, askerlerden birinin bacaklarını kaybettiğini diğer ikisinde ise karın içi yaralanma olduğunu söyledi.

Nacar, genel durumu kötü olan hastanın aynı zamanda gözünü de kaybettiğini, menenjiti bulunduğunu ve beyninden karnına cerrahi bir işlem uygulandığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Kafkas ziyaret etti

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmalarda yaralanan ve Türkiye'ye getirilen yaralı Azeri askerleri, Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen, iki bacağını da kaybeden 19 yaşındaki asker Serhan Tahirzade ile acil serviste yakından ilgilenen Kafkas, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Oldukça bitkin olduğu gözlenen ve güçlükle konuşabilen Tahirzade, AA muhabirinin sorularına kısa yanıtlar verdi.

Tahirzade, sağlığının iyi olduğunu, tedavi için Türkiye'ye getirilmekten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, kendisine burada iyi bakıldığını ve yakından ilgilenildiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da, yaralıyı tedavisi yapıldıktan sonra ülkesine yürüyerek göndermek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin her türlü imkanının seferber edileceğini vurgulayan Kafkas, ambulans uçakların dünya standartlarında olduğunu, doktor ve hemşire bulunduğunu, teknik donanımın da gelişmiş düzeyde bulunduğunu belirtti.

Ambulans uçaklarda, yoğun bakım şartlarında gereken müdahalenin yapıldığını anlatan Kafkas, "Askerleri her türlü tedbiri alarak getirdik. Hastanemiz Türkiye'nin önemli markalarından birisidir. Ekibimize çok güveniyoruz. İnşallah bu arkadaşlarımıza Allah şifa verecek ve memleketlerine göndereceğiz" dedi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden hastalar getirdiklerini anımsatan Kafkas, çatışma olan bölgelerdeki bu durumun bir an önce sona ermesi, akan kanın durması temennisini dile getirdi.     

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Levent Öztürk de, ateşli silahla yaralanan hastanın ülkesinde sağ bacağının diz üstünden, sol bacağının ise diz altından kesildiğini anlattı.

Sağ akciğerinde de yaralanma olan hastaya ayrıca ülkesinde göğüs tüpü yerleştirildiğini belirten Öztürk, hastanede, göğüsteki yaralanmaya yönelik daha ileri tetkik ve tedavi yapılacağını, ayakları için de plastik cerrahi ve ortopedi uzmanlarının değerlendirmesi çerçevesinde cerrahi operasyon gerçekleştirileceğini bildirdi.

Öztürk, ameliyatla hastanın bacaklarındaki açık yaraların kapatılacağını belirterek, yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığını, bulgularının stabil olduğunu söyledi.

Hastanedeki diğer hasta, karın bölgesinden kurşunla yaralanan 19 yaşındaki Elvin Askerov'un da genel cerrahi servisince değerlendirildiğini ifade eden Öztürk, ülkesinde yapılan ilk müdahalede Askerov'un bağırsaklarının dışarıya ağızlaştırıldığını, hastanede çekilecek tomografiyle tedaviye karar verileceğini, hastanın ayrıca göğüs bölgesinde de yaralanma olduğunu belirtti.

Başhekim Yardımcısı Levent Öztürk, hastanedeki her iki hastanın da bilinçlerinin açık olduğunu bildirdi.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören yaralı asker Adalet Memmedov'un ise bir gözünü kaybettiği, menenjiti bulunduğu ve beyninden karnına cerrahi bir işlem uygulandığı bildirildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler