YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralı akbaba tedavi altında
Yaralı akbaba tedavi altında
13 Nisan 2010 18:56
Siirt kırsalında köylü vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan yavru Kızıl Akbaba tedavi altına alındı.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Mühendislerinden Nevzat Amcalar, "Kızıl Akbaba türü nesli tükenmekte ve koruma altına alındı" dedi.

Pervari İlçesi Okçular Köyü kırsalında bulunan yaralı Kızıl Akbaba'nın, sağ kanat altından saçma ile yaralandığını söyleyen Amcalar; tedavisinin Siirt'te bulunan Başur Dinlenme Parkında yapılacağını belirtti.  Amcalar "Henüz iki aylık olduğunu tahmin ettiğimiz bu yavru Kızıl Akbaba köylü vatandaşlar tarafından Pervari Köyü Okçular Köyü kırsalında yaralı olarak bulundu ve bize teslim edildi. Müdürlük olarak bu yavruyu koruma altına aldık. Veterinerlerimiz gerekli muayeneyi yaptı. Sağ kanat altındaki saçma yarasını tedavi etmeye başladık. Belirli bir süre tedavisini burada sürdüreceğiz. Başarılı olamadığımız takdirde muhtemelen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesine göndereceğiz. Tedavinin ardından Bakanlığımıza ait bir rehabilitasyon merkezine gönderilerek, bakımı yapılacak ve belirli bir süreden sonrada ait olduğu yere yani doğaya bırakılacaktır" dedi. 
 

Amcalar; vatandaşların doğal hayata karşı duyarlılıklarının arttığını ve bununda memnuniyet verici olduğunu belirterek, yavru Akbabayı getirip teslim eden vatandaşlara teşekkür etti. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler