YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangında iki kişi öldü ve 2 milyon YTL'lik maddi k
Yangında iki kişi öldü ve 2 milyon YTL'lik maddi k
Yangında iki kişi öldü ve 2 milyon YTL'lik maddi k
05 Ağustos 2008 / 10:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Son 30 yılın en büyük yangınlarından biri olan Antalya'daki yangın çember altına alındı ancak hâlâ söndürülemedi. Yangın iki kişinin hayatına ve 2 milyon YTL'lik maddi kayba neden oldu


İki kişinin ölümüne, binlerce hektar ormanın zarar görmesine yol açan Antalya Serik'deki yangın 5. gününde nihayet kontrol altına alınabildi ancak hala söndürülemedi. Kumluca ve Manavgat bölgesindeki yangınlar da hala devam ediyor. Çanakkale'nin Ayvacık bölgesindeki yangının da ilerlemesi durdurularak büyük ölçüde kontrol altına alındı ancak henüz buradaki yangın da söndürülemedi. Olimpus'daki yangın ise zor arazi şartları ve rüzgarın da etkisiyle devam ediyor.Yangının çember içine nihayet alındığını duyuran Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, "Alevlerin son uç noktasına kadar ulaştık. Çardak Köyü Çatak Mahallesi'nde alevlerin ucunu çembere almak üzereyiz" dedi. Sağırin köyüne bağlı Kepez Mahallesi'ndeki yangını söndürme çalışmalarına, köylüler de destek veriyor. Köylüler tırmık, kazma gibi aletlerle yangının köye ulaşmasını engellemek için önleme çalışmalarına katılıyor. Müdahale çalışmalarına 9 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 225 arazöz, 45 dozer, 150 teknik eleman ve bin 300 yangın işçisi katılıyor.


BİR CESET DAHA ÇIKTI


Bu arada, çok sayıda evin yandığı Serik ilçesine bağlı Karataş köyünde haber alınamayan ve kayıp olduğu bildirilen ikinci kişinin de cesedine ulaşıldığı kaydedildi. Kayıp Osman Kahya'nın yeğeni Ahmet Kahya, amcasına ait olduğunu tahmin ettikleri bir cesedin, evinin yanındaki beton evde bulunduğunu belirterek, "Galiba amcam beton yanmaz diyerek bu eve sığındı" dedi.


ZARAR 2 MİLYON YTL


Öte yandan Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan ilk incelemede, 658 çiftçinin tarım alanlarında zararının 2 milyon YTL olduğu belirlendi. Yetkililer, Manavgat'ın Hocalar, Çardak ve Kızıldağ köylerinde orman yangının devam etmesi nedeniyle hasar tespit çalışmalarının yapılamadığını kaydettiler.


Orman Mühendisleri Odası Batı Akdeniz Şube Başkanı Vahdet Afşin Karaca, Manavgat'taki yangının, 10-12 bin hektar alanda etkili olduğunu ifade etti.


SUÇLU LOKANTACILAR MI


Binlerce hektar ormanı, köyleri kül eden ve ölümlere de neden olan yangının elektrik tellerinden çıktığı iddialarına yanıt veren Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürü Haşim Keklik, "Yangının nasıl başladığını gören bir şahit var. Kendisi yangına bölgedeki lokantacıların yaktığı ateşin neden olduğunu söylüyor. Ancak bu ihbarı jandarma tarafından dikkate alınmamış " diye konuştu.


Öte yandan Avrupa Komisyonu yangın konusunda Türkiye yardım isterse harekete geçmeye hazır olduğunu bildirdi.


Erdoğan Antalya'ya gidiyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meydana gelen yangınlar dolayısıyla bugün Antalya'ya gidecek.


Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde orman yangınları olduğunu anımsatarak, bunların bir kısmının ihmalden ve dikkatsizlikten, bir kısmının da küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi. . Çiçek, yangınlar vesilesiyle zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanması ile ilgili olarak valilik emrine yeterli ödeneğin gönderildiğini, ihtiyaç olması durumunda tekrar gönderim yapılabileceğini ifade etti. Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile bugün Antalya'ya gideceğini bildirdi.


Otuz yılın en büyük felaketi


Antalya'yı beş gündür yakıp kavuran yangın son 30 yılın en büyük 3'üncü orman yangını olarak kayıtlara geçti. Orman Genel Müdürlüğü istatistiklerinde kayıtlı olan en etkili yangın 1979'da Marmaris'te çıktı. 13,260 hektar ormanlık alanı yok oldu. 6000 hektar ormanlık alanı külle dönüştüren Çanakkale yangınından sonra kayıtlara geçen en büyük yangın son 5 gündür Antalya'da yaşanan Serik yangını oldu. 4 bin hektar kül oldu. 2008'de bugüne kadar 1188 yangında 12 bin hektar ormanlık alan tahrip oldu, 2007'nin aynı döneminde ise 1703 yangın çıkmış ve toplam 6715 hektar alan yanmıştı.


Eşimi memlekete götürdüm


Antalya yanarken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Çeşme'de tatil yaptığı yönündeki eleştirilere Başkan Türel'den cevap geldi. Eşi ve çocuğunu eşinin ailesinin yaşadığı İzmir'e aracı kendisi kullanmak suretiyle kara yoluyla götürdüğünü ifade eden ve seyahat sonrasında kısa süre kaldıktan sonra geri döndüğünü ifade eden Türel, bu sırada Çeşme'de hatıra fotoğrafı olarak çekilen bir resmin siyasi istismar malzemesi olarak kullanıldığını ileri sürdü. Türel Belediye olarak araç ve personellerle bölgede gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler