YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangın timleri "15 dakika" hedefi için çalışıyor
Yangın timleri "15 dakika" hedefi için çalışıyor
21 Temmuz 2014 12:07
Adana Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, nem oranının düştüğü, sıcaklığın ve rüzgarın arttığı dönemlerde çıkan ve yayılma riski daha fazla olan orman yangınlarına, ilk müdahale süresini 15 dakikanın altına düşürmeyi hedefliyor.

Bölge Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl 173 yangında, Orman ve Su İşleri Bakanlığının belirlediği "yangına ilk 15 dakikada müdahale" hedefini yakalayarak önemli bir başarıya imza attı.

 Bu yıl yangınla mücadele eden işçi sayısını 700'den 850'ye çıkaran, 100 arazöz, 1 helikopter ve 1 uçakla zengin bir müdahale kapasitesine sahip olan ekipler, yangınlara ilk müdahaleyi 15 dakikanın da altında yapmayı hedefliyor.

Görev alanlarını 6'sı kameralı 46 gözetleme kulesiyle 24 saat izleyen bölge müdürlüğü ekipleri, kuleler arasında iletişimi sağlayan, arazözlerin nerede olduğunu ve nereye gittiğini gösteren "arvento" sistemini de kullanıyor.

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge müdürlükleri sahasında 2012'de 116 yangında 973 hektar, geçen yıl ise 173 yangında 874 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü bildirdi.

Yangına müdahale ekipleri ve faydalandıkları teknolojik sistemler hakkında bilgi veren Acer, "46 kulemizden her an her dakika haber alma durumundayız. Bunun dışında 225 aracımızı da saniye saniye takip edebiliyoruz" diye konuştu.

Acer, yangın ihbarı alındıktan sonra müdahale araçlarının 3 dakika içerisinde hareket etmek zorunda olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Araçlarımızın hareket edip etmediğini buradan tespit edebiliyoruz. Ekiplerimizin hareket süresi şu an 3 dakikanın altında. Gece saat 02.00'de bile ihbar yapılsa ekiplerimiz 3 dakikada bulundukları yeri terk edip yangına hareket etmek zorunda. Aynı zamanda hareket eden arazözümüz sistemde görünüyor. Bu araçlarımız 15 dakikanın altında yangına müdahale etmek zorunda. Ekiplerimiz, ormanlarımızın neresinde yangın çıkarsa çıksın 15 dakika içeresinde yangına müdahale edilecek şekilde konuşlanmış durumda. Geçen yıl itibarıyla bu süreyi 15 dakikaya indirmiştik, bu yılki hedefimiz hangi yangın olursa olsun 15 dakikanın altında müdahale edebilmek."

"Yangınların kılcal damarlarına girmemiz gerekiyor"

Bölge müdürlüğü sorumluluk sahasındaki ormanlık alanların yüzde 69'unun "hassas bölge" olarak belirlendiğini aktaran Acer, bu bölgelerde yangına müdahale süresinin önemine dikkati çekti.

Vatandaşları da yangınlar konusunda uyaran Acer, şöyle devam etti:

"Birinci derece hassas bölgelerimizde öyle bir yerleşmiş durumdayız ki, yangınların kılcal damarlarına kadar girmek suretiyle, 15 dakika içerisinde mutlaka o yangına ulaşmamız gerekiyor. Geçen sene bunu başardık. İnşallah bu sene bunu 15 dakikanın altına da düşürmek için bütün önlemlerimizi almış durumdayız. Vatandaşlar, kritik hava hallerinde ateşle ilgili faaliyetlerini yapmazlarsa bize en büyük yardımı yapmış olurlar. Rüzgar varken en küçük bir kıvılcım yangını başlatabiliyor. Antalya Adrasan'daki ve geçen sene Sumbas ilçesindeki yangınlar da bu yüzden çıkmıştı."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler