YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalova, 4,8 şiddetinde sallandı
Yalova, 4,8 şiddetinde sallandı
23 Kasım 2009 13:23
Deprem similatörü Yalovalıları salladı, öğrenciler depremi yeniden yaşadı

Kandilli Rasathanesi tarafından Yalova'ya getirilen deprem simülatör tırı öğrencilere 38 saniye boyunca 4.8 şiddetindeki bir deprem yaşattı.   

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından sürdürülen eğitimin son durağı Yalova oldu. Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Jeofizik Mühendisi Mustafa Çomoğlu tarafından çocuklara deprem hakkında bilgiler verildi. Ayrıca deprem anı ve sonrasında neler yapılması gerektiği slayt eşliğinde anlatıldı. Enstitü tarafından sürdürülen afete hazırlık eğitiminin proje mimarı ve sorumlusu Süheyla Sezal, bugüne kadar gidilen illerde 50 binden fazla kişinin simülatörde eğitim aldığını söyleyerek, "Depreme duyarlılık günleri projesi kapsamında ülkemizdeki tek deprem simülatör tırı ile 40 kadar vilayeti dolaştık. Projenin hedefi toplumda depremden korunma kültürünü oluşturmak. Tırda 12 metrekarelik bir mutfak ve oturma odası tasarladık. Özellikle deprem esnasında ağır ve devrilebilen eşyaların küçük tedbirlerle bize nasıl zarar vermesinin önüne geçeceğimizi görme imkanı buluyoruz. Öte yandan öğrencilerimiz 38 saniye boyunca 4.8 şiddetindeki bir deprem yaşıyorlar. Bu eğitim halkın genelini kapsasa da önceliği öğrencilere veriyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 40 ila 50 bin kişi tırda depremi yaşadı" dedi.  
  
ÖĞRENCİLER DEPREMİ YAŞADI  

Cumhuriyet Meydanı'na yerleştirilen deprem simülatör tırına 6 kişilik gruplar halinde binen öğrencilere 4.8 şiddetindeki bir deprem hissettirildi. Depremin başlaması ile birlikte yere oturup başlarını ellerinin arasına alan öğrenciler sarsıntı anında neler yapmaları gerektiğini öğrendi. Tır çarşamba gününe kadar Yalova'da kalacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler