YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yahudi karşıtlığı en çok üniversite mezunları aras
Yahudi karşıtlığı en çok üniversite mezunları aras
Yahudi karşıtlığı en çok üniversite mezunları aras
19 Eylül 2008 / 11:03 Güncelleme: 19 Eylül 2008 / 00:00

Washington’da bulunan dünyanın en büyük düşünce kuruluşlarından biri olan Pew Araştıraştırma Merkezi tarafından mart ve nisan aylarında 21 ülkede yapılan “Küresel Eğilimler Anketi” açıklandı.


Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerdeki insanlara, kendi ülkelerinde ve dünyadaki gelişmeler hakkında fikirleri soruldu. Türkiye’den 1003 kişiyle yüz yüze görüşmeler sonunda ortaya çıkan tabloya göre, Halkın yarısından fazlası ülkede radikal İslamcılar ile modernleşme yanlıları arsında çatışma olduğunu düşünüyor.


 Türkiye, ABD karşıtlığında yine dünya lideri. Hıristiyan ve Yahudiler hakkında olumsuz düşünenlerin sayısında artış var. Müslüman ülkeler arasında, kadın erkek eşitliğine en çok inanan ve teröre en az destek veren ülkeyiz.


İşte çarpıcı araştırmadan bazı bölümler;


* Türkiye’de halkın yüzde 68’i modernleşmeyi savunanlarla radikal İslamcılar arasında bir çatışma olduğunu düşünüyor. Bu, 21 ülke içinde en yüksek olan. Geçen yıl yapılan ankette bu oran yüzde 52’ydi. Halkın yüzde 40’ı kendini modernleşmeci, yüzde 13’ü de radikal İslamcı görüyor.


* Ramazan’ın tamamında oruç tutanların oranı yüzde 20. Çoğunda tutanlarınki yüzde 60, birkaç gün tutanların oranı ise yüzde 90. Yüzde 9’luk bir oran hiç oruç tutmuyor.


* Türkiye ABD karşıtlığında da yine birinci sırada. ABD hakkında olumlu düşünenlerin oranı sadece yüzde 12.


* Türkiye, Müslüman ülkeler arasında kadın erkek eşitliğini en çok destekleyen ülke. “Kadın ve erkeklerin aynı ortamda çalışmasına kısıtlamalar getirilmeli” diyen Türkler’in oranı sadece yüzde 11.


* Teröre destek veren Türkler’in oranı sadece yüzde 3. Türkler’in yüzde 83’ü intihar saldırılarını onaylamıyor.


* 2003’te Türkiye’de Bin Ladin’e destek yüzde 15’ken, bu rakam yüzde 3’e düştü. Hamas’ın destek oranı yüzde 6, Hizbullah’ınki ise yüzde 3.


* Yahudi karşıtlığı en çok üniversite mezunları arasında görülüyor.


* Hıristiyanlar hakkında olumsuz görüşe sahip olanların oranı yüzde 74. Bu oran 2004’te yüzde 52’ydi. Müslümanlar hakkında olumlu görüşe sahip olanların oranı yüzde 86.


Yüzde 94 dindar


* Türk halkının yüzde 94’ü kendini dindar olarak tanımlıyor. Kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 81’i “din çok önemli” diyor. Halkın yüzde 34’ü 5 vakit namaz kılıyor. Yüzde 8’i günde en az 1 kez dua ediyor. Hiç ibadet etmeyenler yüzde 20.


* “Örtünüp örtünmeyeceklerine kadınlar karar vermeli” diyenlerin oranı yüzde 95.


* Türkiye en dindar ülkeler sıralamasında Endonezya, Tanzanya, Ürdün, Pakistan, Nijerya ve Mısır’ın arkasında yer alıyor.(İnternethaber)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler