YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağmurumuz 'temiz' çıktı!
Yağmurumuz 'temiz' çıktı!
22 Nisan 2010 15:26
İzlanda'daki volkan küllerinin Türkiye'de yer seviyesinde etkili olmadığı belirlendi. Bunun için 7 yerden yağış alındı...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ''İzlanda'daki volkan küllerinin ülkemize yer seviyesinde etkisinin olmadığı, 7 yerde alınan yağış örneklerinden tespit edildi'' dedi.

Çağlar, yaptığı açıklamada, yağışların ardından 7 yerden yağış örneklerinin alındığını belirtti.

Bartın-Amasra, Çatalca-İstanbul, Balya-Balıkesir, Aladağ-Bolu, Bük-Antalya, Maçka-Trabzon ve Silifke-Mersin'den alınan örneklerin incelendiğini ifade eden Çağlar, ''Alınan yağış örneklerinde asit etkisine rastlanmadı'' dedi.

Mehmet Çağlar, şunları söyledi:

''Yağış örneklerinde nitrat, sülfat ve asitlik (pH) değerlerinin, uzun yıllar ortalamaları, Nisan ayı uzun yıllar ortalamaları ile 18-20 Nisan 2010 tarihi arasındaki değerlendirmeleri yapılmıştır. Buna göre de yağış örneklerindeki pH değeri 5.6'nın üzerinde olduğu ve istasyonlarımızdan gelen yağış örneklerinin asidik özellik göstermediği görüldü. İzlanda'daki volkan küllerinin ülkemize yer seviyesinde etkisinin olmadığı 7 yerde alınan yağış örneklerinden tespit edildi.'' A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler