YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağmur bereketi Ankara'nın yüzünü güldürdü
Bazı barajlarda doluluk nedeniyle tahliye başladı
Yağmur bereketi Ankara'nın yüzünü güldürdü
09 Nisan 2009 / 08:10 Güncelleme: 09 Nisan 2009 / 00:00

İstanbul'da son aylarda artan yağmurlarla kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. 10 barajdan 7'sinin kapakları zaman zaman açılarak fazla su denize deşarj ediliyor. Yağmur bereketi Ankara'nın da yüzünü güldürdü. Bazı barajlarda doluluk nedeniyle tahliye başladı.İstanbul'a su sağlayan 10 barajdan 7'si yüzde 100 doluluk oranına ulaşılınca, baraj kapakları zaman zaman açılarak fazla su denize deşarj ediliyor. Yılın ilk 4 ayında yağmurların etkisiyle barajlarda 430 milyon 378 bin 342 metreküp su birikti. Geçen yılın tamamında ise yağmurlarla barajlara 605 milyon 815 bin 666 metreküp su sağlanmıştı. İstanbul'daki barajlara en çok 2001 yılında yağan yağmurlar su oluşturmuştu. 2001 yılında barajlarda 1 milyar 126 milyon 572 bin 652 metreküp su birikmişti.


FAZLA SU DENİZE


Kente su sağlayan ve 868 milyon 674 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olan tüm barajların ortalama su miktarı bugün itibariyle 844 milyon 984 bin metreküpe, doluluk oranı da yüzde 97.95'ya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde barajların doluluk oranı yüzde 43.12, yıllık ortalama ise yüzde 43.71 olarak tespit edildi.


Ömerli, Papuçdere, Alibey, Kazandere, Elmalı, Darlık, Istrancalar barajları yüzde 100 dolarken, Sazlıdere yüzde 88.93, Büyükçekmece yüzde 91.62 ve Terkos'un doluluk oranı yüzde 99.02 olarak belirlendi. İSKİ, yüzde 100 dolan 7 barajın kapaklarını zaman zaman açarak, fazla suyu denize akıtıyor.


İstanbul'daki barajların neredeyse tamamının yüzde yüz dolduğu haberinin ardından bir müjde de Ankara'dan geldi. Ankara'daki çoğu baraj dolmak üzereyken, Akyar Barajı'nda ise doluluk nedeniyle tahliye başladı. Ankara'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan barajların çoğunun bulunduğu Kızılcahamam ilçesinde yağmur bereketi yaşanıyor. Son yağmurlarla tamamen dolan Akyar Barajı'ndan su tahliyesine başlandığı, Eğrekkaya Barajı'nın da 10-15 gün içerisinde dolmasının beklendiği bildirildi.


Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, kapasitesi 56 milyon metreküp olan Akyar Barajı'nın tamamen dolduğunu belirterek, "Fazla suyun bir kısmı Eğrekkaya Barajı'na naklediliyor. Ancak gelen su nakledilen sudan fazla olduğu için bir miktar su da Akyar Barajı'nın kapakları açılarak tahliye ediliyor" dedi.


SON 30 YILIN REKORU


Şu an gelen su miktarına bakıldığında, Eğrekkaya Barajı'nın 10-15 gün içinde tamamen dolacağını kaydeden Çelik, "Son 30 yılın en yağışlı, verimli, bereketli yılını yaşıyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Yağışlar yer altı sularında da artış sağlayacak. Ankara'nın içme suyu deposu olan Kızılcahamam barajlarındaki artışlar başkentlilerin yüzünü güldürecek" diye konuştu.


Keçileri kaçırdık!


Geçtiğimiz yıllarda keçilerin otladığı Alibeyköy Barajı da tam kapasite doldu. İstanbullu bu yaz aylarına kuraklık endişesi yaşamayacak. Geçen yaz kentte su sağlayan barajlardaki kuraklık ciddi boyutlara ulaşmış fakat tasarrufu sayesinde kentte su kesintisine gidilmemişti. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan barajlardan biri olan Alibeyköy barajındaki keçiler de otlamak için yükseklere çıkmak zorunda kaldı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler