YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağışlı hava geliyor
Yağışlı hava geliyor
08 Aralık 2012 12:36
Batı bölgeleri yağışlı havanın etkisine girecekKıyı Ege ile zamanla Marmara'nın batısı ve Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış bekleniyor.

Gece saatlerinden itibaren batı bölgelerinin, Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, gece saatlerinden itibaren Ege'de fırtına (40-60 km/s, Kuzey Ege'de 60-80 km/s), Marmara'nın batısında kuvvetli (30-50 km/s) esecek güneyli rüzgarla birlikte Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de başlayacak yağışların, yarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in batısını etkisi altına alması bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, yarın sabah saatlerinden itibaren Çanakkale ve Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-75 yer yer 76-100 kg/metrekare), İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Balıkesir ile zamanla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul ve Antalya çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli (20-50 kg/metrekare) olması bekleniyor.

10 Aralık Pazartesi, güney, iç ve batı bölgelerde görülecek yağışların Antalya çevreleri başta olmak üzere güney kıyılarında etkili olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının kuvvetli güneyli rüzgarla birlikte iç ve batı bölgeler ile Karadeniz kıyılarında 3 ila 5 derece artacağı, hafta başında Marmara başta olmak üzere kuzeybatı kesimlerde rüzgarın kuzeybatıya (karayele) dönmesiyle birlikte 4 ila 6 derece azalması bekleniyor.

Yarın sabah saatlerinden itibaren Çanakkale ve Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-75 yer yer 76-100 kg/metrekare), İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Balıkesir ile zamanla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul ve Antalya çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli (20-50 kg/metrekare) olması beklenen yağışların oluşturabileceği su baskını, ani sel, taşkın, yıldırım, deniz ve kara ulaşımda aksamalar, yerel hortum oluşumu, lodos kaynaklı soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler