YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağışlar Amasya'yı da vurdu
Yağışlar Amasya'yı da vurdu
08 Haziran 2010 10:15
Aşırı yağışlar Amasya'yı da vurdu... Çok sayıda evin bodrum katını su basan Amasya'da vatandaşlar geceyi spor salonunda geçirdi...

Amasya'da gece etkili olan yağış nedeniyle çok sayıda evin bodrum katını su basarken ev ve eşyaları kullanılmaz hale gelen göçer vatandaşlar ise geceyi spor salonunda  geçirdi.

İl merkezinde akşam saatlerinde başlayan ve gece etkili olan dolu ile karışık yağmur su baskınları nedeniyle kentte hayatı olumsuz  etkiledi. Bodrum katta bulunan bir çok evi su basarken Amasya Belediyesine bağlı ekipler motopomp ve vidanjörlerle su baskınlarının yaşandığı yerlerde su tahliyesi yaptı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile Amasya Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise acil durumlara karşı hazır bekletildi. Kamuya ait bazı binaların alt katlarını da su bastı.

Göllü Bağları mevkisinde şiddetli yağmur nedeniyle oluşan su baskınında evleri ve eşyaları zarar gören bazı vatandaşların bir bölümü  kentte bulunan akrabalarının yanına giderken bir kısmı ise jandarma ve belediyeye ait araçlarla Hamit Kaplan Spor Salonu'na getirildi.

Burada sağlık kontrolünden geçirilen yemek ve battaniye temin edilen 42'si çocuk 72 göçer vatandaş geceyi spor salonunda geçirdi. Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz beraberindeki İl Emniyet Müdürü Ayhan Acet, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Adem Altın, İl Sağlık Müdürü Ömer Deniz ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Celalettin Kapçak ile spor salonuna gelerek göçer vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 Bir süre göçer vatandaşlarla sohbet eden Daşöz meteorolojiden yağışın devam edebileceği bilgisi aldıklarını ifade ederek, bu nedenle tehlike geçinceye kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak kendilerini misafir edeceklerini belirtti.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise yaptığı açıklamada genelde bodrum katlarda su baskınlarının yaşandığını ifade etti.

Şiddetli yağmura karşı korkulacak kadar su baskını yaşanmadığını kaydeden Özdemir, ''Bodrum katların meskene açılmasının sonuçlarını görüyoruz. Bodrum katları meskene açılmasın diye çaba sarf ediyoruz. Ancak vatandaşların yoğun talebi ve geçmişten gelen alışkanlıklar nedeniyle bodrum katlar meskene açılıyor. Bu tür doğal afetlerde de çözüm bulamıyoruz. Şu an tüm ekiplerimiz seferber olmuş durumda. Büyük geçmiş olsun'' dedi. (A.A.)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler