YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağışın ardından...
Yağışın ardından...
09 Ağustos 2014 11:14
TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan, "Yağış kesildikten sonra da buharlaşma nedeniyle nemli havanın etkisini pazartesi gününe kadar hissedeceğiz" dedi.

Yağan, yaptığı açıklamada, son yıllarda küresel ısınmanın etkilerinin bütün dünyada ortaya çıkmaya başladığına dikkati çekerek, bu kapsamda kutuplarda buzulların eridiğini söyledi.

Avrupa'da, daha ılık kış, daha sıcak yaz mevsimlerinin görülmeye başlandığını ifade eden Yağan, küresel ısınmanın ciddi problem olduğuna işaret etti.

Atmosferin yere yakın kısmının, yaklaşık 1500 metre yüksekliğe kadar, göreceli ısındığını anlatan Yağan, "Bu küresel ısınma. İklim değişikliğinden bahsetmiyorum, iklim değişikliği daha ciddi bir olay. Atmosferde deşöyle bir durum var. Sıcaklık arttıkça havanın nem tutma kapasitesi de artar. Dolayısıyla özellikle nüfusun yoğun olduğu Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde nem parametresinde küresel ısınmayla bariz bir artış gördük" diye konuştu.

"Kutup ve ekvatordan gelen havanın karşılaştığı nokta oldu"

Bu durumun İzmir, İstanbul gibi deniz kıyısına yakın, nemi bulunan bölgelerde göreceli ısınmadan dolayı daha yüksek nemlilik değerleriyle karşılaşıldığını dile getiren Yağan, şu bilgileri verdi:

"Son yıllarda yere yakın atmosfer parçasının ısınması üst seviyelerindeki hava parselleriyle sıcaklık farkı oluştuğu için çok şiddetli yağışlar gözlemliyoruz. Hortum, çok şiddetli yağmur, dolu ve kuvvetli fırtına gibi hadiselerle de son 10 yılda karşılaşıyoruz. Bu yıl Türkiye, Avrupa'da etkili olan kutupsal kökenli serin hava ile orta enlem kökenli Afrika'dan gelen sıcak havanın karşılaştığı nokta oldu. Dolayısıyla İstanbul ve Antalya'da hortum gibi Ege kıyılarında çok kuvvetli yağışlı hortum olaylarına rastlıyoruz. Nemdeki artışla bu hortum ve şiddetli dolu yağışının nedeni aynı mekanizmanın, aynı etkinin sonuçlarıdır."

Bunu yerle yerin üstündeki atmosfer parçasının göreceli olarak ısınması problemi olarak değerlendiren Yağan, bunun en büyük kanıtının ise kutuplardaki buzların erimesi olduğunu kaydetti.

Yağan, "Yani bu reel bir gerçek. Kutuplardaki ve ülkemizdeki yüksek dağlardaki buzul kayıpları, bunların hepsi önemli bir gösterge. Yerle yere yakın atmosfer tabakasındaki sıcaklığın etkileri bunlar. Dolayısıyla bu yüksek sıcaklık, havanın ne tutma kapasitesini artırıyor, hava nemleniyor, daha fazla nem tutuyor. Bununla beraber yere yakın atmosferle çok üst atmosfer arasındaki sıcaklık farklılığından dolayı son yıllarda dolu yağışı, şiddetli yağış ve hortum gibi olaylarla sıkça karşılaşır olduk" ifadelerini kullandı.

"Nemli havanın etkisi pazartesi gününe kadar sürecek"

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan, İstanbul'da önümüzdeki günlerde de yağış ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kısa vadede pazartesi günü de dahil olmak üzere nemli havanın etkisini sürdüreceğini belirten Yağan, "Çünkü önümüzdeki iki gün yağış var. Ama yağış kesildikten sonra da buharlaşmadan dolayı nemli havanın etkisini pazartesi gününe kadar hissedeceğiz" dedi. 

Uzun vadede ise şu anda Türkiye'yi, iki aydır kutupsal kökenli hava parseli ile ekvatoryal kökenli Afrika üzerinden Orta Akdeniz'den gelen hava parselinin birlikte etkilediğini belirten Yağan,bu etkinin kış mevsimine kadar devam edeceğini bildirdi.

Yağan, küresel ısınmanın etkisiyle bu etkinin uzun vadede Türkiye'yi etkilemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler