YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Washington'da kolbastı
Washington'da kolbastı
29 Eylül 2014 00:49
ABD başkentinin geleneksel etkinliklerinden biri haline gelen Türk Festivali'nde gençlerin sergilediği "kolbastı" oyunu ilgiyle izlendi.

DC Türk-Amerikan Derneği (ATA-DC) tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Türk Festivali, Washington’ın merkezindeki Beyaz Saray’ın iki sokak ötesindeki Freedom Plaza’da yapıldı.

Washington City Paper gazetesi okurları tarafından üç yıldır "Washington’ın en iyi festivali" seçilen etkinliğe, bu yıl da çok sayıda Amerikalı ve Türk yoğun ilgi gösterdi.

Washington’ın gelenekselleşen festivallerinden biri haline gelen ücretsiz etkinlikte, binlerce kent sakini, Türk mutfağının geleneksel yemeklerinin sunulduğu stantların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Türk kahvesini tadan ve fal baktıran vatandaşlar, takı, çömlek, el dokuması gibi Türk el sanatının çeşitli örneklerinden satın aldı, sahne performanslarını izledi.

Türk müziği ve halk oyunlarının beğeniyle izlendiği festivalde, gençlerin sergilediği "kolbastı" oyunu, hem Amerikalıların hem de festivale gelen Türklerin yoğun ilgisini çekti. Festivalde Amerikalıların geleneksel Türk giysileriyle de fotoğraf çektirdiği görüldü.

Festivalde ayrıca Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu’nun kültürel izlerinden örnekler sergilendi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler