YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Virsa Bismillah dediler ama...
Av yasağı sona erdi ekmeğini denizde arayanlar vira Bismillah dedi. Fakat balıkçılar 4 aylık aradan sonra açıldıkları denizden umduklarını bulamadı.
Virsa Bismillah dediler ama...
01 Eylül 2011 / 10:23 Güncelleme: 01 Eylül 2011 / 10:29

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde dualarla yeni av sezonunun başlamasıyla denize açılan balıkçılardan bazıları eli boş, bazılarıysa birkaç kasa balıkla geri dönebildi.

Ereğli Mahallesi sahilinde bulunan bir çay bahçesinde balık avlama sezonunun başlaması dolayısıyla mevlit okutuldu. Mevlit sonrası balıkçılar ve etkinliğe katılan vatandaşlar sezonun bereketli geçmesi için dua etti.

Balıkçıları uğurlamaya gelen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, kendine has özel bir mahalle olan Ereğli'den denize açılan balıkçıların ''Vira bismillah'' diyerek nasiplerini denizde arayacaklarını söyledi.

Kendilerinin de balıkçıları dua ve besmelelerle denize uğurladıklarını ifade eden Yıldırım, ''Allah, inşallah bol bereketli bir sezon nasip eder. Hakikaten uzun zamandır sıkıntılar içerisinde olan balıkçılık sektörü inşallah bu yıl yüzleri güldürür'' dedi.

Daha sonra Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, teknelerin kaptanlarına Türk bayrağı ve birer tepsi baklava hediye etti.

Törenin ardından balıkçı barınağından dün gece saat 22.00'de denize açılan 6 balıkçı teknesi, sonar ve radar cihazlarıyla yaptıkları kontrollerin ardından ağlarını avlanma yasağının sona erdiği saatten itibaren Hereke ve Altınova açıklarında denize bıraktı.

Hüseyin Abanoz'a ait ''Gırgır'' adı verilen balıkçı teknesi, Dilovası açıklarında ağ attı. Bir süre sonra toplanan ağlardaki balıklar yeterli büyüklükte olmadığı için yeniden denize bırakıldı. Sabaha kadar aralıklarla İzmit Körfezi'nde ağ atıp-çeken, ancak hiç balık avlayamayan Abanoz'un teknesindekiler, balık olmayınca yanlarına aldıkları kavurmayı yediler.

Abanoz, yaklaşık 4 aydır balık sezonuna hazırlandıktan sonra av yasağının kalkmasıyla ''Vira Bismillah'' diyerek denize açıldıklarını, ancak umduklarını bulamadıklarını söyledi.

Daha çok hamsi avlayacaklarını düşündüklerini, ama eli boş kıyıya döndüklerini dile getiren Abanoz, ''Balık olmadığından ilk tutulan balığın teknede yenilmesi geleneğini gerçekleştiremedik. Biz de balık yerine kavurma yedik. Bandırma ve Gemlik'teki arkadaşlarımızla da görüştük. Onlarda da balık yokmuş'' diye konuştu.

Günün ağarmasıyla Ereğli Balık Hali'ne gelen diğer balıkçılar tarafından getirilen birkaç kasa Tekir'in kasası 100 ile 150, Mezgit'in 60 ile 100 lira arasında alıcı buldu. Halde bulunan 1 kasa hamsi ise 130 liradan satıldı.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler