YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veliler çocuklarıyla okulda kitap okuyor
Veliler çocuklarıyla okulda kitap okuyor
31 Aralık 2015 14:14
Merzifon Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulamaya konulan proje kapsamında ilkokul öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla veliler, okulda çocuklarıyla kitap okuyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere ve velilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla "Sayfalardan gönlüme esen rüzgar" projesinin hayata geçirildiğini söyledi.

Kitap okuma zevki ve alışkanlığına herkesin, özellikle öğrencilerin kavuşmasını arzuladıklarını dile getiren Yozgat, başta ilçe kütüphanesi olmak üzere sınıf ve okul kitaplıklarını nicelik ile nitelik anlamında zenginleştirmenin de diğer amaçları arasında bulunduğunu dile getirdi. 

Her evde küçük de olsa bir kitaplık yapılmasını sağlamak istediklerini anlatan Yozgat, "Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırarak onları topluma yararlı bireyler haline getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Öğrencilerle velilerin birlikte kitap okuma uygulamasını 15 günde bir Mehmetçik İlkokulunda gerçekleştirdiklerini bildiren Yozgat, şunları ifade etti:

"Yetişme çağında, yarınımızın büyükleri olacak çocuklarımız öncelikle rol model olarak kendi ailelerini alıyorlar. Ebeveyn, bu anlamda çok önem taşıyor. Sonrasında ise okul ve diğer faktörler devreye giriyor. Anne ve babalarımız bu projeye destek veriyor. Bu sayede çocuklar da ayrı bir heyecan ve ayrı bir motivasyon görülüyor."

Projenin yaygınlaşarak devam edeceğinin altını çizen Yozgat, 4-5 yıl devam etmesi halinde güzel sonuçlar alınabileceğini belirtti.

Öğrenci velisi Ayşe Kaplan da uygulamadan memnun olduklarını, böylece kendilerinde de kitap okuma alışkanlığının oluştuğunu söyledi.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının ancak yanında kitap okuyarak sağlanabileceğine işaret eden Kaplan, şöyle dedi:

"Eskiden kızıma sürekli kitap okuması konusunda baskı yapıyordum ancak pek inandırıcı ve etkili değildim. Yapmadığım bir işi çocuğuma yaptırmaya çalışıyordum, bu yüzden fazla etkili olamıyordum. Şimdi kızımla birlikte kitap okuyoruz. Uygulamayı evde de devam ettiriyoruz. Gerçekten bende de kitap okuma alışkanlığı oluştu, kitap okumanın zevkini, tadını alıyorum artık."


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler