YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve havalar nihayet ısınıyor...
Ve havalar nihayet ısınıyor...
17 Mart 2012 11:05
Soğuk hava ve yağış, yurdu terk ediyor
Soğuk hava ve kar yağışının bazı bölgelerde etkili olduktan sonra bugün yurdu terk etmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının yurdun batı kesimlerinde 3 ila 5 derece artacağı, doğu kesimlerinde ise 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, soğuk hava ve kar yağışının bugün (17.03.2012 Cumartesi) Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Van, Bitlis, Şırnak, Hakkâri) ile Sivas, Siirt, Erzincan ve Ardahan çevrelerinde etkili olduktan sonra ülkemizi terk edeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının yurdun batı kesimlerinde 3 ila 5 derece artacağı, doğu kesimlerinde ise 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgâr genellikle kuzeyli yönlerden orta kuvvette, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

-UYARILAR-

ÇIĞ UYARISI: Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın; Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KAR ERİMELERİ UYARISI: Hava sıcaklığında beklenen artış nedeni ile yerde kar örtüsü bulunan kuzey iç ve doğu bölgeler ile yüksek kesimlerde kar erimeleri görüleceğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, heyelan vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Parçalı ve az bulutlu (12)

ANKARA: Parçalı ve az bulutlu (6)

İZMİR: Parçalı ve az bulutlu (16)

ADANA: Parçalı ve az bulutlu (12)

ANTALYA: Parçalı ve az bulutlu (17)

SAMSUN: Çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (6)

ERZURUM: Çok bulutlu (-5)

VAN: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (-2)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu (5)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin güneydoğusunda yer yer sis hadisesi görülecek.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin doğusunda kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı, kuzeydoğusu çok bulutlu, sabah saatlerinde Sivas çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin doğusunda kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile iç kesimlerinde sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Çorum dışında bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Rüzgârın; iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, Van, Bitlis, Şırnak, Hakkâri, Erzincan ve Ardahan çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin güney ve batısında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, doğusu çok bulutlu, Siirt çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler