YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatanına ölünce kavuştu
Vatanına ölünce kavuştu
17 Ekim 2010 20:58
Ermeni asıllı Türk vatandaşı Özararat, Konya'da toprağa verildi.

Uzun yıllardır yaşadığı Fransa'da vefat eden Ermeni asıllı Türk vatandaşı Silva Özararat, vasiyeti üzerine doğup büyüdüğü Konya'da toprağa verildi. 

5 Ekim günü Fransa'da yaşayan oğlu Samson Özararat'ın yanındayken rahatsızlanarak 82 yaşında hayatını kaybeden Ermeni asıllı Türk vatandaşı Silva Özararat'ın cenazesi, vasiyeti üzerine doğup büyüdüğü yer olan ve eşinin de mezarının bulunduğu Konya'ya getirildi. Silva Özararat'ın cenazesi için ilk olarak Konya'daki Saint Paul Kilisesi'ne getirilerek tören düzenlendi. Yaklaşık 2 saat süren törene Özararat ailesinin akrabaları ve  yakınları katıldı.  

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da çelenk gönderdiği cenaze töreninin ardından Özararat'ın cenazesi Musalla Mezarlığı'nda bulunan Ermeni Mezarlığı'nda 1985 yılında kanserden vefat eden eşi Panos Ararat'ın yanına defnedildi. Silva Özararat'ın küçük oğlu Varujan Özararat, annesinin ve kendilerinin doğma büyüme Konyalı ve Türk vatandaşı olduğunu belirterek, "Annem İstanbul'da doğmuş, küçük yaşta Konya'ya yerleşmiş. Babam da buralı. Hatta burada tanışıp bu kilisede evlenmişler. Annem, babam öldükten sonra yazın ya Ankara'ya benim yanıma, ya da Kanada'da yaşayan ablamın yanına giderdi. Kışın ise Fransa'da yaşayan ağabeyim Samson'un yanına giderdi. Kendisi diyabet hastasıydı ve son zamanlarda giderek kötüleşmişti. 5 Ekim günü de kendisini kaybettik. Cenazeyi getirirken Dışişleri Bakanlığı bize çok yardımcı oldu. Şimdi de vasiyeti üzerine 1985 yılında kanserden vefat eden babamın yanına gömüyoruz" dedi. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler