YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşın, Başbakan’dan "düşündüren" istekleri
Vatandaşın, Başbakan’dan "düşündüren" istekleri
Vatandaşın, Başbakan’dan "düşündüren" istekleri
23 Ekim 2008 / 16:31 Güncelleme: 23 Ekim 2008 / 00:00

‘Moral FM’de Zahide Ülkü Bakiler’in sunduğu Yaşasın Hayat’ın Çarşamba günü yayınlanan bölümünün konusu bir hayli güncel ve tartışılabilir olmasından dolayı büyük ilgi gördü. Özellikle AK Parti’nin iktidar olmasından sonra yönetenlerle halk arasındaki ilişkinin eskiye göre değişmesi ve Başbakan Erdoğan’ın görev yaptığı süre boyunca halkın sorunlarına önem veren yaklaşımı şu soruyu akıllara getirdi:


“Eğer, Başbakan Tayyip Erdoğan’la karşılaşma fırsatı olsaydı ondan ne isterdiniz?”


Dinleyicilerin telefon mesajları ve canlı telefon bağlantısıyla katıldıkları programda yaptıkları yorumlar, siyasiler ve ülkeyi yönetmede söz sahibi olanlar için sanırız bir rehber olacaktır.


İşte “Yaşasın Hayat” programında dinleyicilerin aktardıkları ilginç ve bir o kadar da düşündürücü yorumlardan bazıları:


Filiz Hanım-İstanbul: Ben Başbakan Erdoğan’la karşılaşsaydım hiç heyecanlanmadan ondan Türkiye’deki üniversitelerde yaşanan başörtüsü probleminin çözülmesini ve devlet dairelerinde başörtüyle çalışabilmelerini isterdim.


Tuğba Hanım-Ankara: Buradan her geçişte Başbakan’ın arabasını görüyorum. Henüz onunla konuşma fırsatım olmadı. Fakat ben onu ulaşılmaz görmüyorum. Bir olayda olursa ve beni ararsa ondan Türkiye’deki işsizlik problemini çözmesini isterdim.


Furkan Bey-Ankara: Başbakan Erdoğan’a ulaştığımda söyleyeceklerimi buraya sığdırmam mümkün değil. Başbakan’la Erdoğan’la bağlantı kuran herkes iyi neticeler alıyor. İnşallah gerçekten de durum böyledir. ‘Yaklaşan seçimler öncesi Başbakanımızı bir arasak mı?’ acaba diye düşünüyorum.


Nursel Hanım-Bingöl: Ben Başbakan’la karşılaşsaydım oturduğum şehre ve halkımıza yaptığı hizmetler için ona teşekkür ederdim. Esasında burada yapılanlardan memnun olan fazla kimse yok. Herhalde karşılaşsaydım ona sevgi ve saygılarımızı dile getirirdim.


Ali Bey-Urfa: Başbakan Erdoğan’la karşılaşsam onun elini öperdim. Çünkü kendisinin ve hükümetimizin buradaki iş adamlarına çok büyük desteği oldu. Doğu’ya yaptığı hizmetler için teşekkür ederim.


Gürkan Bey-Kastamonu: Eğer Başbakan’la konuşsaydım mutlaka terör olaylarını çözmesini isterdim. Çünkü şehit olan askerlerimiz için içimiz kanıyor.


Berna Hanım-Bursa: Eğer Başbakan’ı görmüş olsaydım ondan kesinlikle kardeş kavgasını çözmesini isterdim. Ben Doğu’lu bir vatandaş olarak burada yaşıyorum. Ailelerimizin bu yüzden acıyla kıvrandığını görüyorum. Bence bu sorun işsizlikten daha önemli bir konudur.


Kamil Bey-Ankara: Eğer Başbakan’ı görseydim ondan yeni anayasa konusunda daha dikkatli olmalarını isterdim.


Hulusi Bey-: Erdoğan’ı görseydim hak ve hukuk kavramını ona tekrar hatırlatmak isterdim. Büyük umutlarla verilen oylar neticesinde bugün beklentilerimizin daha fazla karşılanmasını arzu ediyoruz.


Defne Hanım: Ben ondan TV programlarına kısıtlama getirilmesini isterdim. RTÜK bence bunun için yeterli değil. Belki, Başbakanımız müdahale ederse bir şeyler düzelir.


Ayten Hanım-Ordu: Ben, Başbakan Erdoğan’la baş başa sohbet etmek isterdim. Sizde yanımızda olsanız daha da iyi olurdu.


Fatma Hanım-Bursa: Başbakan’ı görsem yeşil kart için talepte bulunurdum. Daha önceki hükümetler döneminde 90 yaşındaki yaşlı anneme verilen bu kart bana babamdan aylık kaldığı için geri alındı. Ben şimdi ne yapayım, annemi huzur evine mi göndereyim? Ben bu konuda çok mağdurum. Devlet bize bir yeşil kartı çok görüyor. Bu durum bizim için kötü oldu. Başbakan Erdoğan’ı görsem kendisine de bunları söylerdim.


Ali Yalçın-İstanbul: Ben Başbakan’ı görsem büyük marketlerin uzantılarını mahallelerden uzaklaştırmasını isterdim. Çünkü bu sebeple küçük esnaf yol oluyor. Mesela ben kendi bakkalımı satılığa çıkardım. Böyle marketler sokak aralarına kadar girdi ve bizi açıkçası mahvettiler.


Selahattin Çoban-Eskişehir: Ben Başbakan’dan şahsi bir şey istemezdim. Sadece bu ülkede terörün bitmesi için ne gerekiyorsa onun yapılmasını talep ederdim. Bunun için Muhalefet liderleri Bahçeli ve Baykal destek olsunlar, köstek olmasınlar.


Bayram Çakmak-İstanbul: Başbakan’dan istediğim tek şey adalettir. Son zamanlarda olan olaylar ve Ergenekon’la ilgili birtakım adaletsiz durumlar var. Bunun yanında yeni anayasanın hazırlanmasının ivedilikle uygulanması gerekir. Bunun için referandum yapılması gerekir. Çünkü meclisin aldığı kararlar resmen duvara tosladı. Anayasa Mahkemesi alınan kararları bir bir iptal ediyor. Bu yüzden halka danışılması gerekli bana göre.


Sevde Hanım- Manisa: Başbakan’la karşılaşsaydım eğitimin düzeltilmesini isterdim. Doğu’da “Haydi Kızlar Okula” kampanyası düzenleniyor fakat örneğin Manisa’da aileler okulda ahlak ortamı bozulduğu için kızlarını ilköğretimden sonra okula göndermemeye başladılar. Okullar düzeltilirse belki bu durum değişir diye düşünüyorum.


Doğan Yenigül-K. Maraş: Ben Başbakan Erdoğan’ı görsem hiçbir şey istemezdim. Çünkü bana göre halk nasılsa öyle yönetilir. Halkın artık uyanması lazım.


İbrahim Ulusoy-İstanbul: Başbakan Erdoğan’la karşılaşsaydım ülkem için üç şey isterdim. İlk önce maliye kanunun değişmesi daha sonra da maliye denetlemelerinin sıklaştırılarak böylece kara para aklanmasının önünün kesilmesi gerekiyor. Üçüncüsü olarak ta devlet memurlarının sınavdan geçirilerek bürokrasideki aksaklıkların ortadan kaldırılması ülke için şart.


Nevin Altay-İstanbul: Ben Başbakanımızı devamlı rüyalarında gören ve seven bir insan olarak kendilerinin hayır duacısıyım. Ülke hayrına yaptığı işlerin Allah tarafından kabul edilmesini diliyorum. Kendisiyle görüştüm de ama bir kere daha görmeyi çok istiyorum.


Ünzile Hanım- Kütahya: Ben Başbakanımızdan sınırlarımızdaki istihbaratının İsrail ve ABD’ye bırakılmamasını isterdim. Kendi devletimizin imkânları bunun için yeterlidir diye düşünüyorum. Bunun yanında Kütahya’daki bor madenlerinin geliştirilmesi ülkemizin yararına olur.


Özay Bey-İzmir: Başbakan Erdoğan’la görüşme fırsatım olsaydı, polislerin askerlik yapmamalarını isterdim. Bir de KDV oranları %18’den % 10’a indirilmesi iyi olurdu.


Hayriye Hanım: Başbakan Erdoğan’la karşılaşsam kesilen maaşımın tekrar bana verilmesini isterdi. Evli olduğum için aylığım kesilmişti. Sadece kocamın maaşı bize yetmiyor. Zaten ikimizde görme özürlüyüz.


İsmail Bey: Benim Başbakan Erdoğan ve TBMM’den isteğim caydırıcı önlemlerin alınarak idam cezasının tekrar getirilmesi olacaktır. İdam olmadığı sürece hapishanelerde bazı mahkûmları boşu boşuna besliyoruz.


İzzet Taşkıran/moralhaber.net


PEKİ YA SİZ BAŞBAKAN’LA KARŞILAŞSAYDINIZ NE İSTERDİNİZ?

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler