YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaş kentsel dönüşümü benimsedi
Vatandaş kentsel dönüşümü benimsedi
27 Ağustos 2013 11:52
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 5 Ekim'de ülke genelinde başlattığı kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında bugüne kadar 77 ilden 33 bin 275 başvuru yapıldı.

Marmara Depremi'nin 14. yılında Bursa'da kentsel dönüşümün 3. büyük hamlesi başlatılırken, riskli evini yenilemek isteyen vatandaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı başvurular katlanarak artıyor.

Vatandaşların başvurusu üzerine bugüne kadar 33 bin 275 bağımsız birim, bakanlığın lisans verdiği kurum ve kuruluşların gerçekleştirdiği incelemenin ardından riskli tespit edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen bölgelerde ise 185 bin 287 konut riskli sayıldı.

Türkiye genelinde riskli alan ve binalarda bugüne kadar 154 bin 986 bağımsız birimin yıkımı gerçekleştirildi.

Talebin yoğun olduğu iller

Kentsel dönüşüme en fazla talep, 23 bin 269 bağımsız birimle İstanbul'dan geldi. İstanbul'u bin 203 konutla Ankara, 637 konutla Eskişehir, 497 konutla İzmir, 447 konutla Diyarbakır, 327 konutla Hatay, 209 konutla Balıkesir, 179 konutla Antalya ve 165 konutla Elazığ izledi.

Dönüşümü ilgisiz kalan iller

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu'na, 4 il ise ilgisiz kaldı. Bayburt, Karaman ve Yozgat'ta vatandaşlar deprem kuşağında yer almadıkları gerekçesiyle binaların risk tespitini yaptırmadı.

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Siirt'ten de dönüşüm için hiç başvuru gelmedi.

Bakanlık 81 ile yayma konusunda kararlı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm seferberliğini 81 ile yayma konusunda kararlı bir tutum izliyor.

Bakanlık tarafından kentsel dönüşüme ilgisiz kalan illerde özel çalışma başlatıldı. Bu illerde düzenlenen toplantılarla vatandaşlara "kentsel dönüşümün sadece depremle ilgili olmadığı, binaların taşıyıcılarının sağlamlığının yanı sıra, sel, heyelan, kaya düşmesi, çığ gibi afetleri de kapsadığı" anlatılıyor.

Toplantılarda, Konya, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da, kendiliğinden çöken binaları örnek gösteren Bakanlık yetkilileri, riskli bina tespitleri için ilgisiz kalan 4 ildeki vatandaşlardan da destek bekliyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler